PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Limity CO 2 hamują rozwój

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
10-03-2008 12:09

Przedstawiciele resortów gospodarki i środowiska ustalili już projekt rozporządzenia w sprawie podziału CO2 pomiędzy poszczególne firmy. Musi je tylko zatwierdzić rząd. W opinii przedstawicieli branży hutniczej zmniejszenie limitów emisji dwutlenku węgla dla przemysłu stalowego może pogorszyć konkurencyjność i zdolność inwestycyjną producentów stali

- Niezrozumiałą jest dla mnie sytuacja, w której z jednej strony pozytywnie ocenia się sektor hutniczy za przeprowadzaną restrukturyzację, a z drugiej strony stawia się bariery hamujące dalszy rozwój tego sektora - mówi Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. -Sektor stalowy dużo zrobił likwidując przestarzałe i nieekologiczne technologie oraz inwestując w nowe. Tym samym znacząco zmniejszył oddziaływanie na środowisko naturalne. Nie po to więc dokonywano restrukturyzacji, aby dziś karać huty, przyznając im niższy limit. My tak naprawdę dopiero umacniamy konkurencyjność. Inwestycje, dostosowujące naszą ofertę do potrzeb rynku, zostały rozpoczęte - myślę tu o inwestycjach w zakresie produktów wysoko przetworzonych. Ich wartość na najbliższe dwa lata grubo przekroczy pół miliarda euro. W tej sytuacji, gdy dodatkowo inwestor będzie musiał dokupić drogie uprawnienia emisyjne, pojawia się pytanie, czy inwestowanie w hutnictwo w Polsce w ogóle ma sens.
Jak podkreśla R.Talarek warunki funkcjonowania sektora nie powinny się pogorszyć. Niestety, obawa taka zaistniała po decyzji KE zmniejszającej Polsce, w stosunku do ilości wnioskowanej przez rząd RP, o 26,7 proc. limit uprawnień emisyjnych na lata 2008-12. Zbyt mało uprawnień emisyjnych skutkować musi koniecznością ich dokupienia (wcale nie po dzisiejszych cenach), ograniczeniem produkcji, czyli zmniejszeniem konkurencyjności spółek hutniczych lub obniżeniem dostaw stali z krajowej produkcji na rynek. Obawy dotyczące zmniejszenia limitów dla hutnictwa podzielają także przedstawiciele czeskiego hutnictwa.


- Nie wiem, czy Komisja Europejska ma świadomość tego, że mniejsze limity dla hutnictwa są równoznaczne z pogorszeniem konkurencyjności hut - dodaje Jiří Cienciala, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Huty Trzyniec. - Zbyt mało uprawnień emisyjnych może spowodować, że huty nie zrealizują planowanych inwestycji a to zdecydowanie pogorszy ich konkurencyjność.
Jak podkreśla Jiří Cienciala dodatkowym problemem dla hutnictwa może okazać się nie tylko wzrost cen surowców ale i energii elektrycznej. Jeśli ceny energii wzrosną może się okazać, że produkcja będzie mało opłacalna. Należy bowiem się liczyć ze wzrostem kosztów w branży stalowej.

- Cały czas monitorujemy sprawę limitów CO2 - dodaje R.Talarek. - Sugerowaliśmy, by rząd rozdzielił uprawnienia emisyjne na podstawie oceny aktualnych możliwości ograniczenia emisji w ramach technik i technologii stosowanych w poszczególnych gałęziach przemysłu. Proponowaliśmy też wariant rozdziału uwzględniający skutki rynkowe - hamujące lub wspierające rozwój krajowej gospodarki.

Zdaniem R.Talarka gdy zabraknie od 2 do 3 mln ton uprawnień emisyjnych, program inwestycyjny, jaki realizują inwestorzy w hutach, będzie zapewne zweryfikowany. Inwestorzy oczywiście będą mogli zrealizować swe inwestycje w innych krajach. Jednak jak podkreśla R.talarek nie obędzie się to bez szkody dla krajowego rynku. Choćby w postaci utraty miejsc pracy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 068 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP