Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Iwanejko, Boryszew: nie wolno bać się trudnych decyzji

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
04-11-2010 16:08
M. Iwanejko, Boryszew: nie wolno bać się trudnych decyzji

Od 2007 roku grupa kapitałowa Boryszew, jedna z większych grup przemysłowych w Polsce, przeszła trudną drogę ku rentowności. - Na koniec 2007 roku zadłużenie Grupy Boryszew było na poziomie ponad 1 mld złotych. W ciągu dwóch i pół roku zostało spłacone prawie 500 mln zł zobowiązań odsetkowych i obecnie wskaźnik zadłużenia do kapitalizacji wynosi jedynie 30 proc. Liczymy, że w tym roku uda się jeszcze ten wskaźnik zmniejszyć - mówi portalowi wnp.pl Małgorzata Iwanejko, prezes Boryszewa.

Zadłużenie, jak również niekorzystne otoczenie rynkowe, wymuszało konieczność przeprowadzenia głębokiej restrukturyzacji w spółkach Grupy. - W ciągu kilku miesięcy dokonaliśmy szczegółowej analizy ekonomicznej, a następnie zostały przygotowane przez nas bardzo precyzyjne plany działań dla wszystkich aktywów Grupy Boryszew. Zostały określone prawdopodobne zagrożenia przy utrzymaniu niezmienionego profilu działalności i sposoby stopniowej eliminacji tych zagrożeń. Z perspektywy czasu widać, że zrobiliśmy to w sposób niemal idealny - zapewnia Małgorzata Iwanejko.
Istotnym wydarzeniem, które miało wpływ na podjęcie decyzji o kolejnej dezinwestycji był bezprecedensowy skok cen energii elektrycznej, który przesądził o losach elektrolizy w Hucie Aluminium-Konin. Na skutek tej sytuacji, po blisko 50 latach produkcji pierwotnego aluminium w Polsce, instalacja została zamknięta bezpowrotnie. - Z przeprowadzonych przez nas analiz ekonomicznych wynikało, że utrzymanie instalacji przy ówczesnych cenach energii oznaczać będzie ponad 100 mln zł strat rocznie. Takiej kwoty chyba żadna firma nie byłaby w stanie z roku na rok udźwignąć - podkreśla szefowa Boryszewa.

Według niej pokazuje to, że choć takie decyzje są często trudne to w dłuższej perspektywie są niezbędne i nie należy się ich bać. - Gdyby we właściwym czasie nie zapadła decyzja o zamknięciu elektrolizy, to dziś straty finansowe Konina dotkliwie obciążałyby wyniki całej Grupy Boryszew - argumentuje.

- W efekcie w momencie wystąpienia kryzysu jesienią 2008 roku byliśmy do niego doskonale przygotowani, gdyż większość działań restrukturyzacyjnych została przeprowadzona po prostu rok wcześniej - stwierdza Małgorzata Iwanejko.

NA GIEŁDZIE

Boryszew SA [BRS]

kurs:

9.23 PLN 0.17 (1.88%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP