Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Żołubowski, GPS: perspektywy dla rynku stali są korzystne

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
13-12-2010 11:57
M. Żołubowski, GPS: perspektywy dla rynku stali są korzystne

- Nawet w czasie dekoniunktury na rynku stali realizowano inwestycje w większości spółek tworzących Grupę Polska Stal - mówi dla portalu wnp.pl Marek Żołubowski, prezes zarządu Grupy Polska Stal. - Uruchomiono kilka nowoczesnych centrów serwisowych.

Jaki dla sektora stalowego był mijający rok?
Rok 2010 był zdecydowanie lepszy w porównaniu do ubiegłego. Nasza firma spodziewa się przychodów powyżej 700 mln złotych. I to będzie rekordowy rok w historii firmy. Na dobre wyniki złożyło się kilka przyczyn. Przede wszystkim rynek uległ znaczącej poprawie. Także banki i instytucje finansujące zmieniły dotychczasową dość ostrożną politykę w stosunku do sektora stalowego. Ponadto pomogło nam to, że działamy w grupie 11 silnych i stabilnych finansowo podmiotów.

Rok 2011 według prognoz ekspertów zapowiada się korzystnie dla branży. Analitycy szacują wzrost w branży stalowej na poziomie około 10 procent. Na rynku stabilizują się ceny i raczej nie należy się spodziewać gwałtownych zmian w tym zakresie. Obecny poziom cen jest satysfakcjonujący dla dystybytorów i producentów, gdyż pozwala uzyskiwać korzystne marże.

Na rynku nie ma też problemów z dostępnością do materiałów. Dystrybutorzy spodziewają się większego zapotrzebowania na wyroby stalowe. Ruszyły bowiem inwestycje infrastrukturalne i te związane z Euro 2012. Perspektywy dla rynku stali są zatem korzystne.

Jak przedstawiają się plany inwestycyjne GPS?

Nawet w czasie dekoniunktury na rynku stali realizowano inwestycje w większości spółek tworzących Grupę Polska Stal. Uruchomiono kilka nowoczesnych centrów serwisowych m.in. w Odmecie i Ekoinstalu. Spółka Odmet zainwestowała w linię do cięcia poprzecznego blach gorącowalcowanych. Z kolei w spółce Ekoinstal uruchomiono maszynę do wypalania laserowego i linię do cięcia blach gorącowalcowanych. W Tesko Steel zainstalowano nowoczesną linię do cięcia wzdłużnego blach zimno i gorącowalcowanych oraz ocynków, natomiast w spółkach Odmet i Staler otwarto zbrojarnie.

Czy na rynku dystrybucji wyrobów stalowych nastąpią zmiany w zakresie konsolidacji? Jak zmieni się rynek po ewentualnej fuzji ArcelorMittal Poland i spółki Cognor, należącej do Złomreksu?

Próby konsolidacji są podejmowane od dłuższego czasu, choć nie wszystkie kończą się sfinalizowaniem transakcji. Przykładem jest choćby Konsorcjum Stali i Bowim. Zmianę na rynku może natomiast spowodować konsolidacja ArcelorMittal i Cognora. Dla koncernu ArcelorMittal decyzja o nabyciu polskich aktywów Cognora oznaczałaby zwiększenie udziału w rynku dystrybucji. Trudno dziś przewidywać, co się może wydarzyć na rynku. Jeśli jednak na rynku dystrybucji niezależni dystrybutorzy mieliby problemy z dostępem do wyrobów stalowych na równych warunkach, wtedy, jak sądzę, sięgną oni po materiały hutnicze z importu w większym stopniu niż dotychczas.

Rozmawiała: Renata Dudała

NA GIEŁDZIE

Cognor S.A. [COG]

kurs:

1.80 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP