Macierewicz tłumaczy, dlaczego odszedł prezes PGZ

Macierewicz tłumaczy, dlaczego odszedł prezes PGZ
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmiana prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej nastąpiła, bo dotychczasowy, Arkadiusz Siwko, miał za zadanie uporządkować sytuację i dobrze wypełnił swoje obowiązki - oświadczył w czwartek szef MON Antoni Macierewicz. Od poniedziałku prezesem PGZ jest Błażej Wojnicz, dotychczasowy szef Polskiego Holdingu Obronnego.

PAP spytała w czwartek szefa MON, dlaczego zmienił się prezes PGZ. "Zmienił się dlatego, bo dobrze wypełnił - powtarzam ocenę rady nadzorczej - swoje obowiązki. Rzeczywiście miał bardzo trudne zadanie uporządkować sytuację po poprzedniej ekipie. To była ciężka bardzo i wymagająca praca. Została w ciągu 14 miesięcy dobrze przez niego wykonana, a teraz jego współpracownik z Polskiego Holdingu Obronnego, pan prezes Wojnicz będzie jego pracę kontynuował" - odpowiedział Macierewicz.

"To są dwaj menadżerowie, którzy znakomicie z sobą przez cały czas współpracowali" - dodał minister, który w czwartek przebywał w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony NATO.

W poniedziałek Siwko zrezygnował ze stanowiska prezesa PGZ, a rada nadzorcza przyjęła jego rezygnację i powołała na nowego prezesa Błażeja Wojnicza. Będzie on łączył funkcję prezesa PGZ i PHO. Czytaj więcej: Niespodziewana zmiana prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej

PGZ nie udzielała wtedy informacji o powodzie rezygnacji dotychczasowego prezesa. Spółka poinformowała jedynie, że rada nadzorcza przyjmując rezygnację "podziękowała Panu Arkadiuszowi Siwko, wysoko oceniając jego dotychczasową pracę".

34-letni Wojnicz jest prawnikiem, 2013 roku ukończył aplikację adwokacką. Jest również absolwentem studiów doktoranckich o profilu ekonomiczno-społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracował w urzędach i instytucjach państwowych, m.in. w MON, BBN, Agencji Mienia Wojskowego oraz Kancelarii Prezydenta RP. Jak podała PGZ, Wojnicz ma także doświadczenie zawodowe zdobyte w prywatnych przedsiębiorstwach i kancelariach prawniczych oraz w toku własnej praktyki adwokackiej.

Od grudnia 2015 r. do sierpnia 2016 r. pełnił funkcję członka RN Polskiego Holdingu Obronnego S.A., a od sierpnia 2016 r. jest prezesem PHO S.A.

Po wyborach w 2105 r. MON przejęło w imieniu Skarbu Państwa nadzór nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi. Udziałowcami PGZ zostały - będące obecnie w likwidacji - Ministerstwo Skarbu Państwa oraz dwa państwowe podmioty - Agencja Rozwoju Przemysłu i Polski Holding Obronny (dawna Grupa Bumar).

Siwko został prezesem PGZ w grudniu 2015 r., gdy wybrana dzień wcześniej rada nadzorcza powołała nowy zarząd, w skład którego weszli Maciej Lew-Mirski jako wiceprezes i Radosław Obolewski jako członek zarządu. We wrześniu 2016 r. Obolewski przestał figurować na stronie PGZ jako członek zarządu. W listopadzie jego miejsce zajął Adam Lesiński.

Były prezes PGZ Arkadiusz Siwko to wieloletni współpracownik ministra Macierewicza. Był m.in. szefem jego gabinetu, gdy Macierewicz kierował MSW (1991-92), w latach 90. kierował redakcją czasopisma "Głos", wydawanego przez Macierewicza. Za czasów poprzedniego rządu PiS Siwko był prezesem Naftobaz, przekształconych następnie w Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP). To państwowa spółka, która ma w Polsce największe magazyny paliw.

W skład PGZ wchodzą spółki należące dawniej do PHO, a także firmy spoza PHO z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, jak również wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

PGZ, utworzona w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego zapisanej w Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej z 2013 r., skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys. osób; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

Za prezesury Siwki PGZ podpisała m.in. umowę o modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4, należące do PGZ spółki zawarły z wojskiem kontrakty na dostawę samobieżnych armatohaubic Krab oraz przenośnych wyrzutni przeciwlotniczych Piorun; Grupa podpisywała także listy intencyjne z zagranicznymi firmami zainteresowanymi dostawami dla polskiego wojska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Macierewicz tłumaczy, dlaczego odszedł prezes PGZ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!