Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MEPS: słabe euro wspiera eksport, słaby rubel - import z Rosji

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
26-03-2015 11:46
MEPS: słabe euro wspiera eksport, słaby rubel - import z Rosji
fot. Fotolia

Sytuacja na rynku Unii Europejskiej nie sprzyja podnoszeniu cen. Popyt jest niewielki a ceny wsadu niskie. Słaby rubel zwiększa zainteresowanie importem z Rosji, z drugiej strony osłabienie euro sprzyja szukaniu zbytu poza unią.

Według analityków MEPS International niska aktywność europejskich nabywców nie sprzyja podnoszeniu cen, nawet mimo zmniejszenia podaży ze względu na planowe wyłączenia serwisowe w części hut czy problemy produkcyjne. Stosunkowo dobre wypełnienie ksiąg zamówień zapewnia producentom poprawa szans eksportowych dzięki osłabieniu euro. Sytuacja walutowa powoduje, że spada opłacalność ofert stali z importu. Głównym wyjątkiem jest Rosja, gdzie spadek wartości rubla jest większy niż osłabienie euro.
Zmniejszenie podaży spowodowało wydłużenie czasu dostaw, co mimo osłabienia euro względem dolara spowodowało, że bardziej atrakcyjne stały się dostawy z Dalekiego Wschodu, dotąd mające mniejsze wzięcie z powodu długiego czasu dostaw. Importem są zainteresowani zwłaszcza odbiorcy w Europie południowej. Tam na zmniejszenie podaży miało wpływ wyłączenie wielkiego pieca nr 5 w hucie Ilva. Ten największy w Europie piec, dający 40 proc. produkcji huty w Tarencie ma być wyłączony przez rok.

Mimo sporego ubytku stali na rynku, spowodowanego wyłączeniem pieca w Ilvie we Włoszech nie ma mowy o wzroście cen. Popyt zwiększa się wolno i wystartował z bardzo niskiego poziomu. W sektorze dystrybucji panuje duża konkurencja, zwłaszcza ze względu na mocną presję stali importowanej z Chin i Rosji.

Trudności z zaopatrzeniem, spowodowane przed miesiącem wyłączeniem pieca w Ilvie miały wpływ na francuski rynek, ale nie spowodowały wyraźnej podwyżki cen. We Francji aktywność końcowych użytkowników pozostaje niewielka, co powoduje wojnę cenową między dystrybutorami, a hutom odbiera możliwość walki o podniesienie cen.

W Hiszpanii producentom udało się skłonić nabywców do zaakceptowania nieco wyższych cen, ale mimo niewielkiej poprawy popytu ceny odsprzedaży pozostają pod mocną negatywną presją.

Z walki o podniesienie cen o 10 euro na tonie przy okazji zawierania kontraktów na drugi kwartał nie rezygnują hutnicy w Niemczech. Klienci jednak nie są skłonni zaakceptować podwyżki. Oczekują, że ceny będą na poziomie porównywalnym do pierwszego kwartału. Na poziomie podobnym do cen unijnych producentów są także na niemieckim rynku oferty stali z Chin, co osłabia skłonność nabywców do płacenia wyższych cen, zwłaszcza wobec pozostającego na ubiegłorocznym poziomie zapotrzebowania ze strony końcowych użytkowników.

Podobna jest sytuacja na rynku belgijskim, gdzie producenci chcą podwyżki o 10 - 15 euro na tonie, ale w większości przypadków nie udaje im się jej uzyskać. Słaba aktywność rynku i pozostające na niskim poziomie ceny surowców nie sprzyjają podnoszeniu cen.

Luty i marzec były dość dobrymi miesiącami dla centrów serwisowych w Wielkiej Brytanii, choć ze względu na spadające ceny stali u producentów nieco spadły także ich marże. Kursy walut zatrzymują produkty z kontynentu. Ceny stali importowanej z Chin są jednak na poziomie 20 – 30 funtów niższym (dostawy na sierpień), od stali produkowanej lokalnie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP