Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Miedzi Copper wstrzymuje nowe inwestycje w Polsce

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
01-08-2014 15:55
Miedzi Copper wstrzymuje nowe inwestycje w Polsce
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Miedzi Copper Corp. (MCC), kanadyjska firma prowadząca w Polsce wart 360 mln zł program inwestycyjny w zakresie poszukiwań i wydobycia złóż miedzi i srebra, wstrzymuje wszelkie, dalsze nowe inwestycje w Polsce. Jest to wynikiem niezrozumiałej, według spółki, decyzji Ministerstwa Środowiska o uchyleniu przyznanych spółce w styczniu br. koncesji poszukiwawczych w obszarach "Bytom Odrzański" i "Kotla".

MCC rozpoczęła poszukiwania miedzi w Polsce w 2010 roku i do tej pory zainwestowała blisko 110 mln zł w realizację kompleksowych badań w południowo-zachodniej Polsce. Do końca 2015 roku na realizację programu zabudżetowano dalsze ponad 250 mln zł. Program poszukiwań na obszarze Monokliny Przedsudeckiej objął jak dotąd m.in. przeprowadzenie rozległych badań geofizycznych i geologicznych wraz z wykonaniem ośmiu odwiertów dużej średnicy.
Wstrzymanie nowych inwestycji jest wynikiem decyzji Ministra Środowiska opublikowanej 30 lipca 2014 r. o uchyleniu w całości wcześniejszych decyzji Ministra, w których przyznał on koncesje na poszukiwania miedzi i srebra w obszarach „Bytom Odrzański” i „Kotla” grupie Miedzi Copper Corp. Decyzje o przyznaniu koncesji na te obszary MCC zostały podjęte przez Ministra Środowiska 28 stycznia 2014 r. po przedłużających się procedurach rozpatrywania dwóch konkurencyjnych wniosków koncesyjnych złożonych przez Miedzi Copper i KGHM Polska Miedź.

Uchylenie przyznanych, po tak długim i gruntownym postępowaniu koncesji, nie ma racjonalnego uzasadnienia i jest sprzeczne z dobrymi praktykami, procedurami oraz prawem.

- Prowadzimy poważne projekty poszukiwawcze i wydobywcze na całym świecie. To jak inwestorzy są traktowani na początku procesu inwestycyjnego, jest wyznacznikiem tego jak ta współpraca może się kształtować w przyszłości. Decyzja ministra środowiska anulująca jego własne wcześniejsze decyzje zachwiała naszym zaufaniem do polskich władz i wzbudziła obawy czy w przyszłości będziemy traktowani w sposób sprawiedliwy i równy, zgodnie z obowiązującym prawem polskim i unijnym. Złożyliśmy najlepsze oferty, co jeszcze w styczniu potwierdzało samo Ministerstwo Środowiska, a czego wyrazem były podjęte wówczas decyzje. Składając oferty wychodziliśmy z założenia, że w interesie społecznym Polski leży możliwie najszybsze i kompleksowe przebadanie obszarów koncesyjnych, tak aby jak najszybciej możliwe było ich zagospodarowanie, co oznaczałoby stworzenie nowych miejsc pracy i zapewnienie istotnych, dodatkowych wpływów do budżetów państwa i regionów - komentuje Ross Beaty, założyciel i główny akcjonariusz grupy Miedzi Copper Corp.

Do końca 2015 roku Miedzi Copper planowała zainwestować w Polsce kolejne ponad 250 mln zł w realizację programu badań złóż miedzi i srebra. Po potwierdzeniu wielkości zasobów niezbędnych do budowy kopalni, MCC przewidywało inwestycje o łącznej wartości 12-15 mld zł, które stworzyłyby bezpośrednio i pośrednio 86 000 miejsc pracy w kraju.

Czytaj także: Wnioski KGHM i Leszno Copper do ponownego rozpatrzenia

Dariusz Malinowski

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP