PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mija 60-lat od najważniejszego odkrycia górniczego w Polsce

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
19-03-2017 10:57

W czwartek minie dokładnie 60 lat kiedy to inż. Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie, wydobyte podczas wierceń poszukiwawczych z otworu S-1 w okolicach Sieroszowic na Dolnym Śląsku. Najpewniej nikt wtedy nie przypuszczał, że rozpoczyna się historia największego w Europie złoża miedzi.

Ewentualna pomyłka Rydzewskiego mogła być brzemienna w skutkach. W przypadku twierdzącej opinii i braku metalu, generowałaby ona potężne i niepotrzebne wydatki. Gdyby pracownik stwierdził, że pod ziemią nie ma rudy, skarb pozostałby nieodkryty.

Jak wspominają pracownicy Państwowego Instytut Geologicznego, placówka dysponował wówczas nienajlepszym sprzętem. Pod starymi mikroskopami MIN-1 i MIN-2 radzieckiej produkcji łatwo było pomylić podstawowy siarczek miedzi – chalkozyn, ze znacznie mniej wartościową galeną, czyli siarczkiem ołowiu.

– Na szczęście spojrzałem w mikroskop i nie miałem wątpliwości. Rdzenie z Sieroszowic zawierały chalkozyn. Badania laboratoryjne to potwierdziły – wspominał później Andrzej Rydzewski.

Jednak potwierdzenie złóż to jedno, dobrać się do nich to całkiem inna kwestia. Pomimo dekad górniczego doświadczenia, okazało się, że rejon Sieroszowic stawia przed budowniczymi kopalń szereg nowych wyzwań. Najważniejszymi było drążenie szybów w silnie zawodnionym górotworze. Aby tego dokonać konieczne było mrożenie górotworu. Przy ówczesnej technice nie było to ani łatwe, ani tanie. Zresztą z tym problemem miedziowi górnicy borykają się także i obecnie. Jednak postęp technologicznych zaowocował rozwiązaniami, które są dziś powszechnie stosowane i umożliwiają budowę szybu w najtrudniejszych nawet warunkach geologicznych.

Ostatecznie 1 maja 1961 rozpoczęła się historia Kombinatu Górniczo – Hutniczego Miedzi.

Dariusz Malinowski

W artykule wykorzystano materiały KGHM

Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KGHM Polska Miedź SA [KGH]

kurs:

103.90 PLN -0.15 (-0.14%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP