Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mikuła, Węglokoks: Walcownia Blach Batory wznowi pracę w tym roku

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
03-07-2017 06:32 |  aktualizacja: 03-07-2017 07:21
Mikuła, Węglokoks: Walcownia Blach Batory wznowi pracę w tym roku

Krzysztof Mikuła, wiceprezes Węglokoksu ds. Grupy Kapitałowej.

Fot. Mat. pras.

W pierwszej kolejności musimy się skoncentrować na restrukturyzacji Huty Pokój. Dostrzegamy potencjał w zakresie pewnych grup produktów, które są unikalne i mogą być konkurencyjne na rynku europejskim. Walcownia Blach Batory po prawie dwuletniej przerwie ma wznowić pracę w końcu tego roku - mówi Krzysztof Mikuła, wiceprezes Węglokoksu ds. Grupy Kapitałowej.

Od 1 czerwca Walcownią Bach Batory w Chorzowie zarządza Grupa Kapitałowa Węglokoks. Jaka jest teraz jej sytuacja?

- Na razie zarządzamy przedsiębiorstwem na zasadzie dzierżawy. Do ostatecznej finalizacji zakupu Walcowni potrzebna jest jeszcze tylko zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na którą czekamy. Przejęcie majątku w upadłości wiąże się z wieloma przeszkodami i problemami, które próbujemy jak najszybciej rozwiązać. I chodzi nie tylko o przegląd czy remont infrastruktury. Przede wszystkim rozmawiamy z kontrahentami. Szczególnie istotne z punktu widzenia działalności walcowni są rozmowy z dostawcami materiału wsadowego, które prowadzimy już od dłuższego czasu. Wierzę, że złożone do tej pory deklaracje zostaną potwierdzone w trakcie realizacji pierwszych kontraktów, a walcownia ruszy z produkcją już w ostatnim kwartale 2017 roku.

Czy już można coś powiedzieć o jej przyszłości, o zmianach w asortymencie produkcji?


- Najważniejsza dla nas jest teraz kwestia wznowienia produkcji po prawie dwuletniej przerwie. Najpierw musimy osiągnąć zdolności produkcyjne bazując na podstawowym asortymencie. Pozwoli to na pełne sprawdzenie stanu technicznego walcowni i wyeliminowanie ewentualnego ryzyka związanego z powrotem na rynek blach grubych. Dopiero później będziemy dążyć, w zakresie asortymentu produkcyjnego, do najlepszych czasów walcowni, gdy produkcja obejmowała gatunki specjalistyczne i wymiarowe dedykowane do finalnych odbiorców - 60 proc. S355 i S235, 40 proc. blachy specjalistyczne i przetworzone mające zastosowanie w przemyśle obronnym, stoczniowym i maszynowym. Wtedy będziemy mogli optymalnie wykorzystać możliwości walcowni i odzyskać krajowy rynek zdominowany przez import. Wiem, że nie będzie to łatwe, bo ceny blach grubych z importu osiągają bardzo niski poziom. Sporym problem jest tu brak całościowej ochrony rynku w tym asortymencie - cłami antydumpingowymi zostały objęte tylko blachy z Chin.

Perspektywy dalszego rozwoju są związane z obszarami, których walcownia dotychczas nie obsługiwała tzw. niszami rynkowymi, gdzie wymagane są produkty o niestandardowych parametrach. Dla zobrazowania sytuacji na rynku blach grubych kilka cyfr: produkcja światowa to ok. 250 mln ton/rok, produkcja europejska - ok. 11 mln ton/rok, a produkcja w Polsce to zaledwie ok. 0,34 mln ton/rok. Biorąc pod uwagę zużycie jawne blach grubych w Polsce na poziomie ok. 0,9-1,0 mln ton, udział importu w nim stanowi ok. 80 proc. To daje duże możliwości powrotu Walcowni Blach Batory na rynek krajowy. Z pewnością istotnym obszarem naszego zainteresowania jest również eksport produkowanych blach. Jednak zaistnienie na rynku, na którym nie funkcjonowało się przez wiele lat wymaga czasu, pokory i wytężonej pracy.

KOMENTARZE (18)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP