PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ministerstwo gospodarki zwiększy pomoc branżom energochłonnym

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-08-2015 06:52
Ministerstwo gospodarki zwiększy pomoc branżom energochłonnym
fot. PTWP

Jednym z najambitniejszych programów przygotowywanych przez obecny rząd jest Program dla Śląska. O tym kiedy zobaczymy efekty tego programu, czy węgiel w Polsce ma przyszłość i czy niższe stawki akcyzy nie skupią uwagi Komisji Europejskiej mówi portalowi wnp.pl wiceminister gospodarki Anna Nemś.

Program dla Śląska ma umożliwić rozwój województwa. Które działania są kluczowe?
- Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej „Śląsk 2.0” ma przynieść inwestycje w podstawowych gałęziach przemysłu. Chodzi też o przyspieszenie działań naprawczych i restrukturyzację w kopalniach. Jednocześnie nie mniej ważnym aspektem jest przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych.

Drugą, bardzo istotną sferą są działania samorządów. Ale też centra kształcenia, które mają czuwać nad rozwojem edukacji zawodowej i kształcenia dualnego. Dążeniem rządu jest wzmocnienie, ożywienie i rozwój Śląska, bo produkty przemysłów ciężkich tu zlokalizowanych są podstawą do dalszego przetwarzania i stanowią również bazę dla usług. Kontrakt ma na celu stworzenie warunków dla dynamicznego, nowoczesnego rozwoju regionu. Faktyczne przestawienie górnictwa na filozofię dobrego zabezpieczenia dla starszego pokolenia górników i stworzenia interesujących, stabilnych miejsc pracy dla młodych to sedno podejmowanych ostatnio na bardzo szeroką skalę działań rządowych i samorządowych.

Kiedy zobaczymy efekty tych działań?

- Program dla Śląska, mimo, że został przyjęty przez rząd dopiero 30 czerwca. Mamy już plan restrukturyzacji kopalń. Samorządy zaczynają partycypować w programach pomocowych z Unii Europejskiej. W aglomeracji śląskiej stopa bezrobocia to niecałe 6 proc. W skali kraju to jeden z najniższych wskaźników. W najbliższym czasie rząd przyjmie Krajowy Program Budowy Dróg, w którym będą istotne dla Śląska inwestycje infrastrukturalne. Zapisami objęte są w tym programie drogi S69, S1, A2 czy obwodnica Zawiercia. W znakomity sposób powinno to w przyszłości udrożnić komunikację w regionie. Jednocześnie, ogromne środki przeznaczone będą na rozwój kolei. Te inwestycje są wpisane do budżetu, a ich realizacja dziać się będzie przez najbliższe lata. Teraz Ministerstwo Gospodarki kończy już pracę nad dokumentami dotyczącymi poszerzenia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którą chcemy zwiększyć o obszar 500 ha. Na Śląsku otwarty już został Fundusz Inwestycji Samorządowych…

...ale czy może Pani wskazać konkrety, które już zrobił rząd?

- Wszystkie ostatnie decyzje w sprawie akcyzy na energię elektryczną są konkretami, które w zdecydowany sposób poprawiają warunki gospodarcze dla przemysłów energochłonnych funkcjonujących w regionie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP