Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mniej środków na rozwój hutnictwa

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
05-06-2012 11:51
Mniej środków na rozwój hutnictwa
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Odbiegamy od państw unijnych jeśli chodzi o nakłady na badania i rozwój w hutnictwie - podkreśla Stefan Dzienniak, wiceprezes ArcelorMittal Poland.

Polska odstępuje od krajów Unii Europejskiej w zakresie nakładów na badania i rozwój w sektorze stalowym, twierdzą przedstawiciele branży.
-Tymczasem innowacyjność decyduje o konkurencyjności hutnictwa - podkreśla Stefan Dzienniak, wiceprezes ArcelorMittal Poland. - Zdecydownie odbiegamy od państw unijnych jeśli chodzi o nakłady na badania i rozwój w hutnictwie.

Jak zaznacza prezes Dzienniak sytuacja nie dotyczy wyłącznie sektora stalowego. W Polsce brakuje organizacji wspierającej badania. Najważniejszym problemem jest jednak brak źródel finansowania. W Polsce znaczna część środków przeznaczana jest z reguły na badania podstawowe, ponieważ są tańsze. To dlatego projekty badawcze kończą się na opracowaniu koncepcji. Brakuje natomiast funduszy na przykład na instalacje pilotażowe.

- Innowacyjność stanowi podstawę rozwoju gospodarczego - dodaje Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamantu Europejskiego. - Niestety w tym zakresie Europa jest zdecydowanie słabsza w porównaniu do Ameryki, Chin czy Japonii.

Według Jerzego Buzka to właśnie w Japonii dwie trzecie środków na innowacyjność pochodzi od firm. W krajach unijnych tylko kraje skandynawskie - m.in Finlandia - przeznaczają znaczne środki finansowe na innowacyjność.

Jak zauważa George Handy, dyrektor zarządzający Activity for Innovation and Economic Growth, badania i wdrażanie konkretnych projektów powinny stać się priorytetowymi celami tak dla Europy jak i USA. Współpraca Europy i USA w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii może przynieść wymierne efekty zważywszy na rosnącą konkurencję krajów BRIC - Brazylii, Rosji, Indii i Chin.

- Polska posiada w wielu dziedzinach znaczący potencjał badawczy, który warto wykorzystać - dodaje Stefan Dzienniak. - Na razie daleko nam do krajów unijnych jeśli chodzi o wspieranie innowacyjności. Istnieje jednak szansa na zmianę niekorzystnej sytuacji.

Wraz ze zmianą istniejących przepisów od 2013 roku firmy będą mogły przeznaczyć 1 proc. podatku na badania i rozwój. Niewątpliwie byłby to pozytywny ruch w kierunku zwiększenia konkurencyjności branży stalowej.

- W obliczu kryzysu finansowego, jaki ma miejsce w krajach Unii Europejskiej wdrożenie nowoczesnych technologii może przyczynić się do poprawy sytuacji ekonomicznej Europy - podsumowuje George Handy.

Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP