Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mniejsze zyski Alchemii

Autor: wnp.pl (PIM)
28-02-2013 13:58

Alchemia zamknęła rok 2012 zyskiem netto na poziomie 26 mln PLN. Przychody wyniosły 1,2 mld PLN. W tym roku spółka chce się skoncentrować na zwiększeniu sprzedaży rur wiertniczych. Rozwija się także sprzedaż produktów Huty Bankowej i Kuźni Batory.

W ostatnim kwartale 2012 roku przychody ze sprzedaży spadły o 27 proc. dochodząc do 224,2 mln PLN. Kwartał skończył się stratą 9,9 mln PLN, podczas gdy rok wcześniej ostatni kwartał roku przyniósł 62,5 mln PLN. Zdaniem Rafała Regulskiego, wiceprezesa zarządu Alchemia SA to skutek pogorszenia koniunktury w Europie, zwłaszcza w ostatnim kwartale roku, co przyniosło silną presję cenową i znaczne obniżenie wolumenu. - Mamy nadzieję, że w drugiej połowie 2013 roku pojawią się pozytywne informacje na temat inwestycji związanych z wydobyciem surowców i wytwarzaniem energii w Polsce – mówi Rafał Regulski.
Grupa nie ogranicza się jednak tylko do polskiego rynku. Koncentrując się obecnie na zwiększeniu udziału w sprzedaży ogólnej rur wiertniczych dla przemysłu wydobywczego, przesyłu gazu oraz dla energetyki szuka klientów na całym świecie. - Poszukujemy nowych rynków, które pozwolą na osiągnięcie wyższych marż na naszych produktach. Interesują nas przede wszystkim takie kierunki jak Afryka Północna, Ameryka Północna czy byłe kraje Związku Radzieckiego – dodaje Regulski.

Grupa stara się także zreorganizować. W styczniu tego roku Alchemia wchłonęła majątek zakładów produkujących rury bez szwu: Huty Batory, Rurexpolu oraz Walcowni Rur Andrzej. Pełna centralizacja działów administracyjnych tych spółek, a także zakupu materiałów i usług ma w II półroczu przynieść zmniejszenie kosztów, generowanych w tych obszarach, nawet o 10 proc.

Bardzo dobrze radzi sobie należąca do Alchemii Huta Bankowa, która w ostatnim kwartale wykorzystywała swoje moce produkcyjne w stu procentach i pozyskała nowych klientów. W I kwartale tego roku notuje więc wyraźny wzrost ilości zamówień. Największym popytem cieszą się pręty okrągłe o wymiarach 180 - 201 mm, bo huta jest jednym z nielicznych producentów tego asortymentu w Polsce. Kolejna specjalność Huty Bankowej to obręcze kolejowe, których jest ona jedynym producentem w kraju. Trafiają także na eksport na Ukrainę, do Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu. Huta sprzedaje swoje wyroby także na rynki: : niemiecki, duński, szwedzki, fiński, węgierski, austriacki, a otwierają się także nowe - włoski, serbski i łotewski.

Nowe rynki interesują także Kuźnię Batory, która stara się pozyskiwać klientów w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Są to głównie firmy związane z segmentem ropy i gazu, ale także z branży energetycznej i stali narzędziowych. Jedyna w Polsce instalacja do elektrożużlowej rafinacji stali pozwala także na wytwarzanie stali do produkcji wojskowej. W sprzedaży firmy dominują pręty, stanowiące 83 proc. transakcji, a pozostałe 17 proc. przypada na odkuwki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP