MON: wybór dostawcy śmigłowców w lutym 2015 r., umowa - w sierpniu

MON: wybór dostawcy śmigłowców w lutym 2015 r., umowa - w sierpniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dostawca 70 śmigłowców wielozadaniowych dla sił zbrojnych ma zostać wyłoniony do końca lutego 2015 r., a umowa - podpisana w sierpniu - poinformował w środę posłów z sejmowej komisji obrony wiceszef MON Czesław Mroczek.

Do niedawna resort informował, że nowy wielozadaniowy śmigłowiec zostanie wybrany na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Jednak we wrześniu przesunięto termin składania ostatecznych ofert z końca września na koniec listopada.

Według Mroczka tę decyzję podjęto na wniosek oferentów, z powodu dużej liczby pytań oraz uwag i próśb o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymagań taktyczno-technicznych, których było kilkaset. Wiceminister przyznał, że pod wpływem uwag wszystkich trzech oferentów MON w pewnym zakresie zmieniło wymagania.

"Przewidujemy, że na koniec lutego przyszłego roku będziemy mieli wybór oferty, później jeszcze negocjacje z punktu widzenia offsetu i w sierpniu powinniśmy podpisać umowę z dostawcą śmigłowców" - powiedział Mroczek.

W przetargu na śmigłowce uczestniczą trzy podmioty: konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest Sp. z o.o. oferujące śmigłowiec EC-725 Caracal; Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik proponująca maszynę AW149; i konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation i Polskie Zakłady Lotnicze ze śmigłowcem Black Hawk. Ten ostatni oferent zapowiedział jednak w ubiegłym tygodniu, że nie złoży oferty. Był to jeden z tematów dyskusji na środowym posiedzeniu. Czytaj więcej: Amerykanie chcą wycofać się z przetargu na śmigłowce?
Amerykańska gra o śmigłowce dla polskiej armii

Zwołano je bowiem na wniosek posłów PiS, których przedstawiciel Michał Jach mówił, że jego klub oczekiwał, że poszczególne projekty w ramach programu modernizacji technicznej sił zbrojnych będą prowadzone w sposób przejrzysty. "Tymczasem od początku wdrażania programu co jakiś czas jesteśmy zaskakiwani informacjami prasowymi o niejasnych decyzjach i dziwnych procedurach. Ani jeden program nie przebiega zgodnie z harmonogramem" - podkreślił Jach.

Posłowie tej partii zwrócili szczególną uwagę na trzy największe obecnie postępowania dotyczące: pozyskania 70 śmigłowców, nowych okrętów podwodnych oraz systemów obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej średniego zasięgu (kryptonim Wisła). Jach pytał m.in. o list, w którym prezes Sikorsky Aircraft Corporation Mick Maurer zapowiedział, że jego firma nie zamierza składać oferty w polskim przetargu, chyba że zmienią się wymagania, sformułowane - według Maurera - tak, że tylko jeden oferent może je spełnić.

W sprawie okrętów podwodnych posłowie PiS chcieli się dowiedzieć m.in., dlaczego w kolejnych etapach procedury zmieniały się wymagania techniczne oraz dotyczące wyposażenie jednostek w pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Natomiast odnośnie programu "Wisła" wątpliwości PiS budziła decyzja MON, by do dalszego postępowania dopuścić tylko dwa podmioty, co - jak mówił Jach - spowodowało, że Inspektorat Uzbrojenia zdecydowanie obniżył swoją pozycję negocjacyjną.

Mroczek tezę, że wymienione postępowania są prowadzone w sposób nietransparentny, uznał za "nieuprawnioną i naprawdę niedobrą". "Zawsze służyliśmy informacjami. Wicepremier Siemoniak spotykał się z klubem PiS-u, uczestniczyłem w tych spotkaniach. Przedstawialiśmy szczegółowe informacje na temat obrony powietrznej na zamkniętym posiedzeniu" - stwierdził Mroczek. Podkreślił, że na jawnym posiedzeniu nie może podać szczegółowych informacji na temat wymagań taktyczno-technicznych i operacyjnych.

Z tego samego powodu wiceszef MON nie chciał omawiać szczegółowo zarzutów Sikorsky'ego. Dodał jednak, że wymagania polskich sił zbrojnych wynikają z potrzeby zastąpienia stosunkowo ciężkich śmigłowców z rodziny Mi-8/Mi-17 oraz Mi-14. "Teza mówiąca o tym, że warunki te są sformułowane pod jednego z oferentów, jest tezą czysto medialną. (...) Każdy z oferentów, biorących udział w tym postępowaniu, dysponuje typem śmigłowca, który spełnia te wymagania" - zapewnił Mroczek.

W sprawie okrętów podwodnych wiceszef MON zaznaczył, że ministerstwo jest zainteresowane szerokim udziałem różnych stoczni w dialogu technicznym. Przypomniał ogłoszoną we wtorek informację, że co do zasady okręty podwodne powinny dysponować pociskami manewrującymi o zasięgu do 800 km. Poinformował też, że MON przygotowuje założenia offsetowe. Po ich zatwierdzeniu ma zostać uruchomione postępowanie, a wybór dostawcy ma nastąpić pod koniec 2015 r.

Omawiając program obrony powietrznej "Wisła", Mroczek przyznał, że doszło do zwłoki w przygotowaniu założeń offsetowych, które - jak podkreślił - są niezwykle ważne, bo z uwagi na wartość zamówienia mają przynieść skok technologiczny polskiej nauce i przemysłowi. Mroczek powtórzył, że jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony ostatni etap postępowania, a dostawca ma być wyłoniony do końca 2015 r. O zamówienie to ubiegają się konsorcjum EUROSAM (Thales i MBDA z Francji), oferujące zestaw SAMP/T, oraz Raytheon z USA, proponujący zestaw Patriot.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: wybór dostawcy śmigłowców w lutym 2015 r., umowa - w sierpniu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!