MON zapowiada uproszczenie procedur przy zamówieniach uzbrojenia

MON zapowiada uproszczenie procedur przy zamówieniach uzbrojenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uproszczenie procedur stosowanych przy zakupie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym szersze korzystanie z możliwości niestosowania Prawa zamówień publicznych - zapowiedział we wtorek wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Wiceminister, który odpowiada za uzbrojenie i modernizację sił zbrojnych, zapowiedział zmiany - zarówno na poziomie decyzji ministra, a "być może nawet zmiany ustawowe" - w zakresie procedur przy zakupie sprzętu. "Ta procedura dzisiaj jest niesamowicie długa, my chcielibyśmy ją możliwie uprościć" - powiedział Kownacki na posiedzeniu senackiej komisji obrony.

"To jest wielomiesięczny, niesamowicie skomplikowany proces, którego ja nie jestem jeszcze w stanie zrozumieć" - tłumaczył wiceszef MON. "Nikt nie zrozumie, na czym polega ten proces podejmowania decyzji, a jednocześnie jest to proces unikania odpowiedzialności" - dodał.

Założeniem zmian - jak mówił wiceminister - jest korzystanie w większym zakresie z przepisu prawa unijnego, który pozwala na wyłączenie stosowania Prawa zamówień publicznych ze względu na występowanie ważnego interesu bezpieczeństwa państwa. Kownacki dodał, że najlepiej, by dzięki temu wojsko kupowało uzbrojenie i sprzęt od polskiego przemysłu.

Jeszcze za poprzedniego rządu, pod koniec 2014 r. MSZ zwracało MON uwagę, że "systematyczne udzielanie zamówień publicznych w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa z wyłączeniem stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych (...) jest niezgodne z prawem UE i naraża Polskę na zarzut uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego". MON odpowiadało, że Polska jest państwem granicznym NATO, więc bezproblemowe funkcjonowanie sprzętu i uzbrojenia dotyka podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, co oznacza, że niestosowanie Pzp jest zgodne z prawem unijnym.

Kownacki wśród planów legislacyjnych resortu wymienił m.in. nowelizację ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej, co ma zmienić system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, wprowadzony przy sprzeciwie PiS z początkiem 2014 r.

We wtorek Kownacki zarzucił obecnemu modelowi, że jest nieracjonalny i wprowadził chaos w zarządzaniu armią. "Nie jest to tylko nasza ocena, ale również ocena wojskowych, w związku z tym trzeba dokonać pewnej subsumpcji tych przepisów (przyporządkowaniu stanu faktycznego ogólnej normie prawnej - PAP), może nie stricte prostego powrotu do poprzedniego rozwiązania" - powiedział wiceminister.

Dodał, że zmiany w tym zakresie "zostaną przedstawione do prac w parlamencie" prawdopodobnie w II kw.

"Chcemy wyciągnąć wnioski i też te elementy, które mogą być pozytywne, warto, żeby zostały wykorzystane w dalszych pracach ministerstwa i uwzględnione przy zmianie ustawy" - podkreślił Kownacki.

Szef MON Antoni Macierewicz tuż po objęciu urzędu powiedział PAP, że należy dokonać zmian w obowiązującym od początku 2014 r. systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, który wprowadził dwa główne dowództwa w miejsce odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a Sztab Generalny uczynił ośrodkiem planowania strategicznego, a nie dowodzenia. Minister ocenił, że obecne rozwiązanie "tworzy konflikty, zamieszanie, elementy chaosu" i musi zostać uproszczone.

"Armia jest strukturą hierarchiczną i wymaga jednolitego podporządkowania, a nie kilku zróżnicowanych pomiotów" - podkreślił Macierewicz. Na pytanie, czy zamierza "odkręcić" reformę wprowadzoną za poprzedniego rządu, szef MON odparł: "Nie, twórczo rozwinąć w kierunku ujednolicenia". Jak dodał, mogą to być rozwiązania zmierzające do utworzenia połączonego dowództwa obejmującego obecne dowództwa generalne i operacyjne.

We wtorek Kownacki powiedział też, że MON nie zamierza ograniczać przywilejów emerytalnych żołnierzy. Takie rzekome plany miały być - jak donosiły media - jednym z powodów decyzji o odejściu z wojska pięciu generałów z dowództwa generalnego. "Nie będzie żadnego drastycznego ograniczenia uprawnień emerytalnych. To, co padło (...), wywołało niepotrzebne zamieszanie i spustoszenie. Chciałbym wszystkich uspokoić, to jest nieprawda" - zapewnił Kownacki.

Również dowódca generalny gen. broni Mirosław Różański poinformował w sobotę, iż szef MON przekazał mu, "że nie są planowane zmiany w regulacjach emerytalnych żołnierzy, a prace nad tzw. ustawą pragmatyczną nie mają na celu spowodowania niekorzystnych rozwiązań finansowych dla kadry".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!