Morawiecki w Davos o dumpingu w stali i potencjalnych inwestycjach GE

Morawiecki w Davos o dumpingu w stali i potencjalnych inwestycjach GE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dumping w przemyśle stalowym w Polsce oraz potencjalne, nowe inwestycjach koncernu GE nad Wisłą - to tematy rozmów wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Wicepremier spotkał się w Davos m.in. z komisarzem UE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności J. Katainenem.

"Rozmawialiśmy na temat spraw polskich, handlu międzynarodowego, wsparcia dla małych i średnich firm, ale również na temat większych projektów strategicznych i sytuacji makroekonomicznej w Polsce. Przedstawiłem komisarzowi nasze plany rozwojowe i inwestycyjne" - powiedział PAP w sobotę Morawiecki.

Dodał, że rozmowy z Katainenem dotyczyły także przemysłu stalowego.

"Przemysł stalowy uważa, że w naszym kraju stosowane są dumpingowe ceny stali w związku z jej importem ze wschodu. Rozmawialiśmy o tym" - wyjaśnił. Dodał, ze o tej kwestii rozmawiał również z szefem koncernu ArcelorMittal, Lakshmi Mittalem. Firma jest właścicielem polskich hut.

"On również zwracał moją uwagę na ten problem, że rośnie zagrożenie dla zmniejszenia liczby miejsc pracy w polskim hutnictwie w związku z jego zdaniem dumpingowym importem stali ze wschodu" - powiedział.

Dodał, że spotkał się w Davos również z wiceszefem GE Johnem Rice'm. "To było bardzo ciekawe spotkanie o potencjalnie nowych inwestycjach GE w Polsce" - powiedział. Dodał, że rozmawiał również z przedstawicielami polskich firm.

W niedawnej rozmowie z wnp.pl Beata Stelmach, prezes GE w Polsce mówiła, że GE w Polsce co roku wydaje ok. 100 mln dolarów na badania i rozwój. Czytaj więcej: Przejęcie przez GE korzystne dla fabryk Alstom w Polsce

Zaznaczył, że w Davos nie dało się odczuć poważnych obaw o recesje na świecie, ale obawy o spowolnienie wzrostu, ryzyka makroekonomiczne i geopolityczne. "W szczególności było sporo dyskusji o Chinach, ale także innych rynkach wschodzących w kontekście surowców, spadku cen ropy i gazu" - wyjaśnił.

Światowe Forum Ekonomiczne organizowane jest corocznie w górskim kurorcie Davos (Szwajcaria) od 1971 roku, by służyć jako pole do dyskusji o głównych społecznych i ekonomicznych problemach świata oraz metodach ich rozwiązania. W tym roku swój udział w obradach i spotkaniach między 20 a 23 stycznia zapowiedziało 2,5 tys. liderów polityki, biznesu i nauki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Morawiecki w Davos o dumpingu w stali i potencjalnych inwestycjach GE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!