PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MSWiA: nie było zastrzeżeń prawnych do sprzedaży stoczni

Autor: PAP
12-10-2009 19:05

Nie było zastrzeżeń innych organów państwa opiniujących decyzję MSWiA o zezwoleniu na nabycie użytkowania wieczystego nieruchomości Stoczni Szczecińskiej Nowa i Stoczni Gdynia S.A. przez starającą się o to pozwolenie fundację Stichting Particulier Fonds Greenrights z siedzibą w Curaao (Antyle Holenderskie) - podało w poniedziałek MSWiA.

Według rzeczniczki resortu Wioletty Paprockiej, firma przedłożyła wszelkie dokumenty niezbędne do rozpatrzenia sprawy. "W związku z powyższym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdził, iż spełnione zostały wszelkie przesłanki warunkujące wydanie zezwolenia i decyzją nr 395/09 z 25 czerwca 2009 r. zezwolił wnioskodawcy na nabycie nieruchomości" - dodała.
MSWiA podkreśla, że zezwolenie na nabycie nieruchomości nie przesądza o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca oraz nie przenosi praw do nieruchomości, a jedynie stanowi warunek konieczny do zawarcia przez cudzoziemca umowy w formie aktu notarialnego, której przedmiotem będzie nabycie nieruchomości objętej zezwoleniem.

Według MSWiA, wniosek potencjalnego nabywcy majątku stoczni wpłynął do ministerstwa 5 czerwca. Zgodnie z ustawą z 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, na taką transakcję wymagane jest zezwolenie MSWiA, które jest wydawane jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej ani Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w przypadku gruntów rolnych (w tej sprawie kwestia gruntów rolnych nie ma znaczenia z powodu ich braku).

Jak podał resort, wnioskodawca w dokumentach rejestrowych początkowo nie przedłożył tłumaczeń przysięgłych, niektóre z dokumentów były zaś nieuwierzytelnionymi kopiami, co MSWiA sformułowało 9 czerwca w wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych. Brakowało też m.in. dokumentów dotyczących nieruchomości Stoczni Gdynia S.A., w szczególności wypisów z rejestru gruntów wraz z wyrysami z map ewidencyjnych oraz wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zaświadczenia o braku planu. Doprecyzowania wymagało także ustalenie kwestii okoliczności potwierdzających więzi wnioskodawcy z Polską.

Po częściowym uzupełnieniu dokumentacji 10 czerwca 2009 r. skierowano kolejne wezwanie do uzupełnienia dotyczące w szczególności przedłożenia uwierzytelnionej kopii wraz z tłumaczeniem przysięgłym gwarancji bankowej wystawionej przez Quatar Islamic Bank oraz dokumentów dotyczących nieruchomości Stocznia Gdynia S.A. Kolejne wezwania do uzupełnienia przez stronę dokumentów wystosowano 16, 18, 23, 24 czerwca 2009 r. Odnosiły się one w szczególności do nieścisłości związanych z dokumentami dotyczącymi nieruchomości Stoczni Gdynia S.A. Strona stopniowo do wezwań organu i bez zbędnej zwłoki uzupełniła wszystkie braki w materiale dowodowym.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 497 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

740 413 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP