Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na krajowym rynku stali widać ożywienie

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
31-03-2010 09:19
Na krajowym rynku stali widać ożywienie

- Oceniając potencjał rynku polskiego z pewnością oczekujmy silniejszego popytu w stosunku do krajów Europy Zachodniej - mówi dla portalu wnp.pl Ewa Karpińska, PR manager ArcelorMittal Warszawa.

Jak ocenia Pani sytuację na rynku stali po pierwszych miesiącach tego roku pod względem popytu i cen?
- ArcelorMittal Warszawa obsługuje dwa podstawowe rynki: rynek budowlany ( pręty do zbrojenia betonu ) oraz rynek samochodowy i mechaniczny ( pręty ze stali jakościowych).

Na rynku budowlanym, po bardzo surowej zimie, obserwujemy w firmach zbrojarskich nadrabianie zaległości wynikających z opóźnień w realizacjach planowanych poprzednio na styczeń i luty. Niski stan magazynów spowodował potrzebę odbudowania ich pod bieżący handel i prefabrykację.

Spodziewamy sie również powrotu na rynek pewnej części projektów sprzedanych po zaniżonych cenach w 2009 roku, na które dzisiaj poddostawcy nie są w stanie pozyskać tanich materiałów budowlanych. Oczekuje się, że kontrakty te będą renegocjowane.

Na rynku motoryzacyjnym i mechanicznym także obserwujemy ożywienie. Producenci samochodów zwiększają stopniowo produkcję. W fabryce Opla w Gliwicach uruchomiono dodatkowa zmianę. W stosunku do analogicznego okresu 2009 roku produkcja prętów ze stali jakościowej wzrosła o ok. 30 proc. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy kwartał ubiegłego roku był bardzo trudny, a poziomy produkcji bardzo niskie. Obecnie mamy nadzieję, że ten pozytywny trend potwierdzi się w kolejnych kwartałach 2010 roku.

Jak ocenia Pani perspektywy rynku?

- Oceniając potencjał rynku polskiego z pewnością oczekujmy silniejszego popytu w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Lokalne firmy mają jednak duży problem z finansowaniem zakupów. Na początku roku odnotowano kilka bankructw w sektorze, wiele firm ma słaby standing finansowy. Powszechnym problemem staje się pozyskanie ubezpieczeń limitów kredytowych.

Jak przedstawia się strategia spółki w zakresie inwestycji?

- Huta ArcelorMittal Warszawa uruchomiła produkcję nowych wyrobów: kształtowników lekkich. Dzięki dodatkowej inwestycji w wysokości 12 mln PLN jesteśmy w stanie zaoferować klientom kątowniki w wymiarach od 60 x 60 x 6 do 120 x 120 x 10 i płaskowniki w wymiarach od 50 x 5 do 100 x 10mm.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP