Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na rynku dystrybucji wyrobów stalowych widać poprawę

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
04-09-2009 10:50
Na rynku dystrybucji wyrobów stalowych widać poprawę

- Rynek wraca do normy, co spowoduje stabilizację w zakresie cen wyrobów stalowych - mówi dla portalu wnp.pl Marek Żołubowski, prezes zarządu Grupy Polska Stal SA.- Większe obawy budzi natomiast coraz trudniejsza sytuacja odbiorców końcowych.

- Jak ocenia Pan pierwszą połowę roku?
- W przypadku naszej firmy pierwszą połowę tego roku można porównać z drugą połową ubiegłego. W pierwszym półroczu sprzedaliśmy tonażowo porównywalną ilość wyrobów do drugiej połowy 2008 roku. Natomiast odnotowaliśmy ogromne różnice w zakresie cen wyrobów stalowych. O ile odnotowano spadek tonażu rzędu 2 procent, to jeśli chodzi o obrót spadek był na poziomie 23 procent.
Trudno przewidzieć jaki będzie ostatni kwartał dla firm dystrybucyjnych, chociaż warto zauważyć, że rynek powoli się stabilizuje. To oczywiście przekłada się na kondycję firm. Większość firm - zarówno w pierwszym kwartale tego roku jak i całym półroczu - nie poniosła strat. Za pierwsze półrocze Grupa Polska Stal odnotowała 561 tys. złotych zysku. Liczymy, że wynik za trzeci kwartał będzie jeszcze lepszy.

Oczywiście pozostaje niepewność, czy obecna - dużo lepsza niż dotąd - sytuacja rynkowa ma trwały charakter, czy też jest to jedynie chwilowe ożywienie rynku. W opinii ekspertów należy się liczyć ze spowolnieniem tego trendu, moim zdaniem nie będzie jednak tak drastycznych spadków cen. Rynek - jak wspomniałem wcześniej - wraca do normy, co spowoduje stabilizację w zakresie cen wyrobów stalowych.

Większe obawy budzi natomiast coraz trudniejsza sytuacja odbiorców końcowych. Instytucje finansujące ograniczają limity ubezpieczeniowe, a z kolei banki niechętnie udzielają kredytów. Na szczęście sytuacja naszych akcjonariuszy jest stabilna.

- Jak obecna sytuacja wpływa na plany GPS ?

- Nie zaniechaliśmy inwestycji, gdyż zwiększają one naszą konkurencyjność. Inwestycje są realizowane w spółkach Staler, Tesko Steel, Ekoinstal i Odmet, będących akcjonariuszami GPS.

Spółka Staler uruchomiła zbrojarnię na Śląsku. Z kolei firma Tesko Steel - linię do cięcia wzdłużnego. Inwestycje trwają także w spółkach Ekoinstal i Odmet.

- Jak ocenia Pan perspektywy rynku dystrybucji?

- Z pewnością widać stopniową poprawę. Firmy odnotowują poprawę wyników. Dystrybutorzy liczą ponadto na udział w realizacji inwestycji infrastrukturalnych oraz Euro 2012. Ponadto realizowane będą inwestycje środowiskowe. Na te wszystkie projekty przeznaczone są znaczne środki unijne.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP