Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na rynku stali bez większych zmian

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
17-03-2009 11:36
Na rynku stali bez większych zmian

- Nie sądzę, by Lakhsmi Mittal, będący właścicielem koncernu ArcelorMittal, chciałby sprzedać tak potężne aktywa w Polsce- mówi dla portalu wnp.pl Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza. - W obecnej sytuacji rynkowej - niełatwej ze względu na kryzys finansowy na światowym rynku - trudno byłoby dostać za nie duże pieniądze. A przecież sprzedający nie chciałby stracić na transakcji.

Czy Pana zdaniem obecna sytuacja skłania stalowych graczy do konsolidacji i akwizycji?
- Generalnie kryzys, zwłaszcza głęboki, to dobry czas na robienie zakupów. Ci, którzy mają pieniądze mogą zatem kupować firmy, sprzedawać swe aktywa i dokonywać przejęć. Wzrasta też zainteresowanie konsolidacją. Z tym, że zainteresowane to widoczne jest przede wszystkim ze strony słabszych firm, szukających wsparcia - zwłaszcza finansowego - pod skrzydłami mocnych firm. Kryzys sprzyja tego typu działaniom, chociaż ze strony rynku nie mamy wyraźnych sygnałów, świadczących o tym, że wielkie koncerny stalowe szykują się do jakichś zmian.

Czy według Pana jest możliwy scenariusz, w którym na przykład koncern ArcelorMittal decyduje się na sprzedaż swych aktywów w Polsce?

- Nie sądzę, by Lakhsmi Mittal, będący właścicielem koncernu ArcelorMittal, chciałby sprzedać tak potężne aktywa w Polsce. W obecnej sytuacji rynkowej - niełatwej ze względu na kryzys finansowy na światowym rynku - trudno byłoby dostać za nie duże pieniądze. A przecież sprzedający nie chciałby stracić na transakcji i dostać dużo mniej, niż dane aktywa są warte. A zatem nie sądzę, by taki scenariusz miał miejsce.

Co do mniejszych graczy wydaje mi się, że kryzys - zwłaszcza jeśli będzie się pogłębiał - skłoni słabsze firmy do fuzji z mocniejszymi partnerami. Może się też zdarzyć, że i mocniejsze firmy zdecydują się na konsolidację.

Czy sądzi Pan, że w koncernach CMC, Celsa czy Donbas może dojść do jakichś przetasowań?

- CMC, Celsa to stabilne koncerny i nie sądzę, by obecna sytuacja miała wpływ na zmianę strategii tych koncernów odnośnie polskiego rynku. Raczej nie przewiduję tu żadnych zmian.

Nie sądzę też, by strategię odnośnie polskiego rynku zmienił Związek Przemysłowy Donbasu. Nawet jeśli hutnictwo ukraińskie znalazło się w trudnej sytuacji - gdzie ogranicza się zdolności produkcyjne bądź je likwiduje - nie oznacza to, że u nas będzie podobnie.

Czego należy się spodziewać na rynku dystrybucji wyrobów stalowych?

- Już od kilku lat mówi się o potrzebie konsolidacji rynku dystrybucji. I firmy podejmowały w tym kierunku próby - mniej lub bardziej udane. W mojej ocenie tego typu działania będą się obecnie nasilać. Zwłaszcza, że na rynku krajowym wzrasta znaczenie zagranicznych firm, z roku na rok umacniających na nim swą pozycję. Przykładem jest choćby czeski koncern Ferona, który poprzez swoją spółkę Ferona Polska poszerza wpływy na polskim rynku.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP