Na świecie jest już dość stali

Na świecie jest już dość stali
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chiński apetyt na surowce wywindował ich ceny, ale pojawienie się nowych źródeł dostaw w samych Chinach spowodowało obniżenie kosztów wytwarzania towarów przemysłowych.

To jest sprawa znana, mniej jednak wiadomo o tym, że w zeszłym roku Chiny przesunęły się z pozycji konsumenta wujęciu netto na pozycję największego producenta i głównego eksportera wyrobów stalowych - napisała "Gazeta Prawna".

Światowe ceny stali jak dotąd na to nie zareagowały: w europie ceny blachy cienkiej gorącowalcowanej są tylko o 9 proc. mniejsze od szczytowego poziomu z 2004 r, gdy jej tona kosztowała 545 euro.

Czy rozbudowa infrastruktury w krajach rozwijających się wchłonie tę dodatkową podaż? Nasuwają się tu porównania z okresem po drugiej wojnie światowej, gdy odbudowa gospodarki oraz pojawienie się Japonii jako mocarstwa przemysłowego napędzało wzrost światowego zużycia stali w tempie 6 proc. rocznie. Tymczasem według Credit Suisse w latach 1975-2000 rosło ono przeciętnie o 1 proc. na rok - napisała "Gazeta Prawna" za "Financial Times".

Mimo ostatniej fazy konsolidacji w branży dziesięciu największych wytwórców stali na świecie nadal kontroluje jedynie 30 proc. produkcji. W samych Chinach nadwyżka produkcji powoduje już spadek cen. Blach cienka walcowana na gorąco od połowy maja staniała o 10 proc.

Firma Jingsu Shagang, czwarty producent w kraju, ogłosiła ostatnio obniżkę cen o 15 proc. Władze chcą skłonić miejscowe huty do konsolidacji, ale na krótką metę może to spowodować wzrost wytwórczości, bo każda firma będzie dążyć do uzyskania dominującej pozycji - czytamy w "GP".

Mimo to akcje europejskich producentów stali w ciągu roku poszły w górę o prawie jedną trzecią. Jeszcze niedawno akcjami sektora stalowego handlowano z dyskontem, teraz ich cena obejmuje premię w stosunku do innych spółek surowcowych, np. z sektora wydobywczego - napisał "Financial Times" cytowany przez "Gazetę Prawną".

Dotychczas Europa bez problemów wchłaniała import stali z Chin. duży popyt w ciągu ostatnich 18 miesięcy wynikał jednak, jak się wydaje, z odbudowy zapasów i potrzeb użytkowników końcowych. Gdy zapasy wrócą do normy, tempo wzrostu popytu spadnie - według branżowego stowarzyszenia Eurofer - do zera i to już w trzecim kwartale - podała za "Financial Times" "Gazeta Prawna".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!