XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NATO rozszerza swoje Siły Odpowiedzi

NATO rozszerza swoje Siły Odpowiedzi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministrowie obrony państw NATO postanowili w środę zwiększyć liczebność Sił Odpowiedzi Sojuszu do 40 tysięcy żołnierzy oraz rozszerzyć je o komponenty lotniczy, morski i sił specjalnych - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

"Podejmujemy dalsze kroki, by przystosować Sojusz do zmienionej sytuacji i wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa" - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w przerwie obrad ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.

"Zdecydowaliśmy o zwiększeniu liczebności i zdolności Sił Odpowiedzi NATO, w tym o ich komponentach lotniczym, morskim i sił specjalnych. Personel wzmocnionych Sił Odpowiedzi NATO będzie liczyć około 40 tys. osób. To znacząco więcej w porównaniu z poprzednim poziomem 13 tysięcy" - dodał.

Poinformował, że postanowiono też przyśpieszyć proces podejmowania decyzji o użyciu żołnierzy, a także przyjęto nową koncepcję planowania. Ministrowie uzgodnili też szczegóły dotyczące utworzenia sześciu jednostek sztabowych, które powstaną w Bułgarii, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Rumunii i w Polsce i mają przyśpieszyć przyjęcie sił tzw. szpicy. Personel jednostek ma liczyć ok. 40 osób.

We wrześniu 2014 r. na szczycie Sojuszu w Newport zdecydowano o reformie Sił Odpowiedzi NATO (ang. NRF - NATO Response Forces), w tym utworzeniu tzw. szpicy, czyli sił zdolnych do reagowania nawet w ciągu dwóch-trzech dni.

Szef MON, Tomasz Siemoniak powiedział w środę w Brukseli, że decyzja, gdzie w Polsce zostanie rozmieszczony amerykański sprzęt wojskowy, jest kwestią tygodni.

Pytany, gdzie w Polsce mógłby zostać rozmieszczony amerykański sprzęt wojskowy, Siemoniak zauważył, że ogłoszona we wtorek decyzja USA w tej sprawie była poprzedzona rekonesansami i solidnymi przygotowaniami.

"Nie chcę przed decyzjami tutaj zdradzać, jakich tutaj się spodziewamy lokalizacji, ale wydaje mi się, że jesteśmy na takim etapie, że te decyzje zapadną względnie szybko" - powiedział wicepremier po pierwszym dniu obrad ministrów obrony NATO. Podkreślił, że Amerykanie bardzo dobrze znają i chwalą polską infrastrukturę wojskową, szczególnie poligony.

Dopytywany, kiedy zapadnie decyzja, Siemoniak powiedział: "Ja się spodziewam, znając dokładnie stan tych negocjacji, że to jest raczej kwestia tygodni, ale zawsze oczywiście może się pojawić taki szczegół, gdzie trzeba będzie go bardziej dopracować". Zastrzegł, że nie chce mówić za Amerykanów i że trzeba dograć szczegóły prawne odpowiedniej umowy.

"To są bardzo poważne decyzje i one muszą być dobrze przygotowane, bo ja oceniam, że to są decyzje na dziesięciolecia" - podkreślił Siemoniak.

Polski wicepremier powiedział, że podziękował sekretarzowi obrony USA Ashowi Carterowi za deklarację o rozmieszczeniu sprzętu. Carter ogłosił we wtorek, że USA rozmieszczą ok. 250 sztuk czołgów, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu wojskowego w sześciu państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Jak ocenił Siemoniak, sojusznicy widzą w tej decyzji wolę silniejszego zaangażowania się USA w realizację zobowiązań z ostatniego szczytu NATO, we wrześniu 2014 r. w Newport w Walii.

"Będziemy zabiegali o to, żeby ta obecność NATO w Polsce, na wschodzie Europy była trwała i gwarantowała nam bezpieczeństwo" - powiedział szef MON.

Wicepremier odniósł się też do rosyjskich zapowiedzi zwiększenia arsenału nuklearnego. Jak ocenił, nikt nie chce jądrowego wyścigu zbrojeń. "Mamy drugą dekadę XXI w. i taki powrót do zimnej wojny dla nikogo nie jest korzystny, ale NATO ma w swoich szeregach państwa dysponujące bronią jądrową i tego rodzaju szantażu się nie obawiamy" - powiedział Siemoniak. (
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NATO rozszerza swoje Siły Odpowiedzi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!