Nie będzie wymiany prezesów Grupy Azoty i KGHM

Nie będzie wymiany prezesów Grupy Azoty i KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie będzie teraz wymiany prezesów KGHM i Grupy Azoty - poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że kandydatury te były konsultowane z szefami resortów, do których spółki potencjalnie mogłyby trafić po likwidacji MSP.

"Ostatnie zmiany na stanowiskach prezesów zarządów KGHM i Grupy Azoty wynikały ze sposobu zarządzania spółkami. KGHM stał przed bardzo trudną sytuacją związaną z inwestycją zagraniczną, chodzi o kopalnię Sierra Gorda. Bardzo potrzebny był prezes zarządu, który ma ogromne doświadczenie w negocjacjach, szczególnie azjatyckich. Stąd propozycja i oferta dla obecnego prezesa Domagalskiego, posiadającego takie doświadczenie, aby skutecznie uratować tą inwestycję w Chile" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Kowalczyk. Po odwołaniu w ub.r. Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu Kowalczyk przejął nadzór nad tym resortem.

W niedzielę weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa, co jest zgodne z zapowiedziami premier Beaty Szydło. Proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa chcemy zakończyć do 31 marca - poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Czytaj więcej:
Kowalczyk: proces likwidacji MSP potrwa do 31 marca

Pod koniec października ub.r. premier Beata Szydło odwołała z funkcji wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego- Łabędzkiego; Rada Nadzorcza KGHM powołała go na prezesa KGHM.
Czytaj więcej:
Wiceminister Domagalski-Łabędzki prezesem KGHM

Z kolei w grudniu ub.r. Wojciech Wardacki został powołany przez radę nadzorczą na prezesa Grupy Azoty.
Czytaj więcej:
Mariusz Bober odwołany. Nowym prezesem Grupy Azoty Wojciech Wardacki

"Jeśli chodzi o personalne decyzje, to one były konsultowane ze wszystkimi ministrami potencjalnie zarządzającymi w przyszłości tymi spółkami. (...) Nie będzie takich zmian w tej chwili" - powiedział.

Rząd we wtorek ma przyjąć rozporządzenie, które będzie przekazywać zarządzanie nad poszczególnymi spółkami do poszczególnych ministrów. Dopytywany na konferencji prasowej, kto dostanie nadzór nad KGHM i Grupą Azoty, Kowalczyk nie chciał powiedzieć.

W ocenie Kowalczyka należący do KGHM projekt Sierra Gorda w Chile nie powinien być teraz sprzedawany.

"Sprzedawanie w obecnej chwili byłoby spisaniem ogromnych strat. Powinno się ratować, ile się da. Sytuacja jest trudna, ale nowy prezes podjął się tego wyzwania. Postępy w negocjacjach z partnerem japońskim są obiecujące, stąd (...) nie powinno być decyzji o sprzedaży" - powiedział Kowalczyk.

W listopadzie ub.r. KGHM podała, że wraz z japońskim partnerem, koncernem Sumitomo, prowadzony jest proces weryfikacji założeń technicznych i ekonomicznych związanych z działalnością operacyjną oraz rozwojem Sierra Gorda dla całego okresu jej eksploatacji. Weryfikacja obejmuje rozwój kopalni Sierra Gorda w trzech scenariuszach: dalszy rozwój projektu w oparciu wyłącznie o fazę I inwestycji, realizacja projektu w oparciu o fazę I inwestycji, wraz z działaniem usuwania wąskich gardeł (ang. debottlenecking), scenariusz zakładający dalszy rozwój projektu w oparciu o fazę I i fazę I - czytamy w prezentacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie wymiany prezesów Grupy Azoty i KGHM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!