Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowa ustawa o odpadach zwiększy koszty i biurokrację?

Autor: WNP.PL (PIM)
20-03-2017 07:04
Nowa ustawa o odpadach zwiększy koszty i biurokrację?
Fot. mat. pras.

Branża gospodarowania złomem sygnalizuje, że nowelizacja ustawy o odpadach może zwielokrotnić obciążenia dla firm. Ilość wystawianych dokumentów wzrośnie nawet o połowę, a ich uszczegółowienie spowoduje, że czas potrzebny do ich wypełnienia zwiększy się jeszcze bardziej. Ministerstwo nie reaguje na uwagi branży.

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o odpadach z 23 listopada 2016 roku, która ma wprowadzić elektroniczną ewidencję odpadów. Zdaniem Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem deklarowane zmiany, które w założeniu mają uszczelnić branżę, w rzeczywistości znacznie utrudnią funkcjonowanie firmom, które od lat działają w systemie zgodnie z literą prawa. Raportowanie do nowej bazy danych będzie się odbywać elektronicznie i w czasie rzeczywistym. Zdaniem izby sprawi to, że firmy będą musiały długo przystosowywać się do nowego systemu.
- Przedsiębiorstwa już teraz są mocno obciążane wymaganiami, jakie nakłada na ich działalność prawo ochrony środowiska. Kolejne obostrzenia, które znalazły się w nowelizacji ustawy o odpadach, nie wniosą nic pozytywnego szczególnie dla firm, które już lata temu wdrożyły system ewidencji odpadów. Jedynym skutkiem będzie zaburzenie ich działań - mówi Kinga Zgierska, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem. Każdy kolejny wymóg niesie bowiem za sobą podniesienie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

W czasie konsultacji IPHGZ wniosła swoje uwagi do projektu. Z tymi samymi sugestiami wystąpiło kilka znaczących branżowych organizacji, niestety resort środowiska nie reaguje na wnioski.

„Zgodnie z nową ustawą, odpady mają być śledzone, a transport ma się odbywać z tzw. indywidualną Kartą Przekazania Odpadu (KPO). Nowelizacja zakłada m.in. uruchomienie Bazy danych o odpadach (BDO), do której będzie musiał się zarejestrować każdy podmiot wytwarzający odpady. Ewidencja ma być prowadzona za pośrednictwem systemu, co oznacza odstąpienie od formy papierowej. Wszystkie, nawet najprostsze dokumenty ewidencyjne, mają być elektronicznie przesyłane do BDO. Wbrew pozorom, nie wszyscy przedsiębiorcy posiadają mobilne komputery i dostęp do sieci, co wymusi doposażenie zakładów w specjalistyczne systemy informatyczne. Wygeneruje to dodatkowe, duże i niepotrzebne koszty” - czytamy w stanowisku IPHGZ.

Izba wskazuje, że w nowej ustawie znalazł się wymóg sporządzania KPO do każdego transportu. Brak możliwości przygotowywania zbiorczych (np. miesięcznych) raportów spowoduje znaczne obciążenie administracyjne oraz zwielokrotnienie wystawianych dokumentów. IPHGZ szacuje, że ich liczba wzrośnie o 40-50 proc. Kolejny problem stanowi uszczegółowienie KPO – kierowcy będą musieli poświęcać czas na zbędne wypełnianie dokumentów, poprzez podawanie dokładnej godziny nadania i odebrania odpadów przez kolejnego posiadacza odpadów.

„Z uzasadnienia projektu wynika, że ustawa ma uszczuplić szarą strefę w branży odpadami komunalnymi. Niestety, zaproponowane rozwiązania obciążą cały rynek gospodarowania odpadami, nawet surowcowymi, gdzie nieprawidłowości związane ze śledzeniem przesyłek nie mają miejsca z uwagi na swoją specyfikę branżową” - ocenia Izba Przemysłowo-Handlowa Gospodarki Złomem.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 532 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

731 348 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP