PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe przepisy ws. odzyskiwania miedzi, złota i srebra

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
13-08-2012 15:34

Dzisiaj wchodzą w życie w UE ulepszone przepisy dyrektywy dotyczące zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który zwany jest w skrócie z języka angielskiego - WEEE.

To jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów, z którym wiążą się duże możliwości ich wtórnego wykorzystania - informuje Komisja Europejska. Regularna zbiórka i odpowiednie przetwarzanie to jeden z zasadniczych warunków umożliwiających recykling takich materiałów jak: złoto, srebro, miedź i metale rzadkie, które znajdują się w używanych telewizorach, laptopach i telefonach komórkowych.
Dyrektywa wprowadza do celowe poziomu recyklingu WEEE. Od 2016 roku ma sięgać 45 proc. sprzedanego sprzętu elektronicznego, a od 2019 r. - 65 proc. lub 85 proc. wytworzonych odpadów WEEE. Niektóre państwa członkowskie będą mogły przez pewien czas korzystać z odstępstwa 85 proc. poziomu, jeśli uzasadnią to brakiem niezbędnej infrastruktury lub niskim poziomem obrotu sprzętem elektronicznym.

W drugim etapie, państwa członkowskie będą mogły wybrać jedną z tych dwóch równoważnych metod na potrzeby sprawozdawczości. Ponadto od 2018 r. ograniczony obecnie zakres dyrektywy zostanie rozszerzony na wszystkie kategorie odpadów WEEE.

Korzyści

Dyrektywa zapewnia państwom członkowskim skuteczniejsze narzędzia zwalczania nielegalnego eksportu odpadów. Jest on poważnym problemem, zwłaszcza gdy w celu obejścia przepisów UE dotyczących unieszkodliwiania odpadów odbywa się pod pretekstem legalnego przemieszczania używanego sprzętu.

Nowa dyrektywa zobowiązuje eksporterów do sprawdzania, czy sprzęt działa, a także do przedstawiania dokumentacji dotyczącej charakteru przemieszczania, które wydaje się niezgodne z prawem.

Ponadto oczekuje się, że harmonizacja krajowych wymogów rejestracji i sprawozdawczości zmniejszy obciążenia administracyjne.
Obecnie tylko jedna trzecia zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w UE podlega odrębnej zbiórce, co jest udokumentowane. Obowiązujący docelowy poziom zbiórki w UE wynosi 4 kg odpadów WEEE na osobę, co odpowiada ok. 2 mln ton rocznie. Tymczasem kraje UE wytwarzają co roku ok. 10 mln ton odpadów WEEE. Szacuje się, że do 2020 r. ilość wytwarzanych rocznie odpadów WEEE wzrośnie do 12 mln ton.

Ostateczny docelowy poziom określony w nowej dyrektywie, czyli aż 85 proc. wszystkich odpadów WEEE, spowoduje, że w 2020 r. odrębną zbiórką w UE będzie objętych ok. 10 mln ton odpadów, czyli mniej więcej 20 kg na osobę.

Dalsze działania

Do 14 lutego 2014 r. państwa członkowskie muszą zmienić obowiązujące prawodawstwo krajowe i dostosować je do nowej dyrektywy i nowych poziomów docelowych.

Konsumenci będą mogli oddawać drobne odpady WEEE w dużych sklepach detalicznych, chyba że wykazana zostanie co najmniej równoważna skuteczność istniejących systemów alternatywnych. W przypadku przemieszczania używanego sprzętu, co do którego można podejrzewać, że stanowi nielegalny eksport, po uwzględnieniu dyrektywy w przepisach krajowych stosowana będzie zasada przeniesienia ciężaru dowodu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP