PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe trendy, technologie w wykonawstwie zabezpieczeń antykorozyjnych

Autor: Konstrukcje stalowe
30-04-2016 17:17 |  aktualizacja: 30-04-2016 17:53
Nowe trendy, technologie w wykonawstwie zabezpieczeń antykorozyjnych

Gdy przyjrzymy się danym na temat zużycia stali i konstrukcji stalowych w wymiarze globalnym, w ciągu ostatnich 20. lat, to notowany w tej materii trend wzrostowy, jest zaiste imponujący. Równie imponujący jest wzrost w tym okresie produkcji konstrukcji stalowych w Polsce - 3-krotny. Na ten stan rzeczy złożyło się wiele czynników, zarówno występujących wobec siebie paralelnie, jak i wzajemnie zazębiających się.

Jednym z najistotniejszych wśród nich był, bez wątpienia, wzrost rangi zabezpieczeń antykorozyjnych i w konsekwencji burzliwy postęp w technologiach ich stosowania. W efekcie, zmalały straty z tytułu korozji (w Polsce z 10% PKB w skali roku, do 6%), wydłużyła się trwałość obiektów budowanych na bazie konstrukcji stalowych, wreszcie, znaczącej poprawie uległa estetyka obiektów silnie oddziałująca na wyobraźnię inwestorów.
W sumie, konstrukcje stalowe stały się o wiele bardziej atrakcyjnym tworzywem budowlanym niż były w przeszłości. Wykorzystując współczesną wiedzę i osiągnięcia techniki, można skutecznie zmniejszyć straty korozyjne. Z doświadczeń wynika, że samo upowszechnienie obecnej wiedzy, bez dodatkowych nakładów, może przynieść oszczędności w tym zakresie rzędu 25%.

Z każdym rokiem maleje obszar niezaradności w zwalczaniu korozji. Stoimy przed niepowtarzalną szansą skorzystania z istniejącego dorobku w dziedzinie antykorozji. Trwa kolejna perspektywa finansowa UE (2014-2020), która, niestety, nie nabrała jeszcze właściwego rozpędu. To jednak lada moment nastąpi. Będą kontynuowane inwestycje drogowe, w elektroenergetyce, kolejnictwie, gazownictwie itd. To szansa aby w tych obszarach zastosować najnowocześniejsze metody zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji dla przyszłych pokoleń, bowiem trwałość większości tych obiektów obliczona jest na kilkadziesiąt lat, a niektórych na ponad 100 lat.

Od czego zależy na ile ta szansa zostanie wykorzystana i jakie to może mieć konsekwencje dla podsektora branży konstrukcji stalowych, jakim jest podsektor zabezpieczeń antykorozyjnych?

Opracowuje się nowe materiały, nowe technologie, nowe środki i metody opanowania oraz kontrolowania szkodliwego zjawiska jakim jest korozja.

W którym kierunku podążają badania w zakresie nowych powłok antykorozyjnych? Jakie są praktyczne efekty owych prac badawczych? Co to oznacza dla inwestorów, firm wykonujących powłoki antykorozyjne, dostawców sprzętu wykorzystywanego do prac antykorozyjnych, wykonawców konstrukcji stalowych?

Oto tylko niektóre z pytań na jakie mieliśmy nadzieję uzyskać odpowiedzi, w dyskusji redakcyjnej zorganizowanej przez Izbę, w cyklu publikowanych na łamach „Konstrukcji Stalowych” dyskusji na aktualne tematy, pod hasłem „Nowe trendy, technologie w wykonawstwie zabezpieczeń antykorozyjnych”. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy:

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP