Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NSZZ Solidarność ArcelorMittal Poland: kryzys nie upoważnia do zwolnień

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
17-02-2009 11:01
NSZZ Solidarność ArcelorMittal Poland: kryzys nie upoważnia do zwolnień

- Uważam, że kryzys obnażył wiele nieprawidłowości w spółce, których nie było widać gdy była koniunktura - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w spółce ArcelorMittal Poland SA. - W naszej ocenie największe uchybienia dotyczą braku spójności organizacyjnej oraz braku decyzyjności.

Jak ocenia Pan sytuację w spółce ArcelorMittal Poland?
- Trzy kwartały ubiegłego 2008 roku były bardzo dobre dla spółki. Czwarty kwartał przyniósł korektę i w efekcie nastąpiło ograniczenie produkcji. W połowie października ubiegłego roku zarząd ArcelorMittal Poland zdecydował o wyłączeniu z produkcji jednego z dwóch wielkich pieców pracujących w dąbrowskim oddziale spółki. Od dłuższego czasu zarówno w dąbrowskim i krakowskim oddziale spółki pozostałe wielkie piece pracują naprzemiennie. Wyłączony piec w Dąbrowie Górniczej przygotowywany jest do remontu, trudno jednak powiedzieć czy wznowi pracę w trzecim kwartale tego roku jak to zapowiadano.

Uważam, że kryzys obnażył wiele nieprawidłowości w spółce, których nie było widać gdy była koniunktura. W naszej ocenie największe uchybienia dotyczą braku spójności organizacyjnej oraz braku decyzyjności. Rozumiem, że spółka szuka oszczędności, ale uważam, że trzeba to robić w sposób przemyślany, a nie cięciu kosztów na ślepo.

To fakt, że na rynku mamy spowolnienie, ale zarząd nie powinien trudnej sytuacji w firmie tłumaczyć kryzysem, bo jest to nadużycie. Moim zdaniem obecna sytuacja nie upoważnia na przykład do redukcji zatrudnienia.

W jaki sposób odbywają się zwolnienia w spółce?

- Od stycznia tego roku zarząd proponuje pracownikom program odejść pracowniczych. Nadal w spółce obowiązuje program osłonowy i tzw. "program 24", umożliwiający odejście pracownikom 24 miesiące przed emeryturą. W sytuacji dobrowolnych odejść pracodawca proponuje odprawy. Z jednej strony odprawy są korzystne dla pracowników, ale cały czas podkreślam, że to nie rozwiązuje problemu. W naszej ocenie potrzebny jest jasno określony program dalszej redukcji zatrudnienia.

Związki zawodowe działające w ArcelorMittal Poland SA przedstawiły wspólne stanowisko odnosząc się do planu zatrudnienia i szkoleń na rok 2009, przedstawionego przez pracodawcę.

- W naszej opinii w przedstawionym projekcie planu zatrudnienia pracodawca nie określił nawet poziomu zatrudnienia pracowników w ArcelorMittal Poland SA na koniec 2009 roku. Projekt nie zawiera planu przekwalifikowań pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, które na skutek zmian - organizacyjnych, technicznych, technologicznych - zostały zlikwidowane lub są zagrożone likwidacją w 2009 roku. Dlatego też związki zawodowe oczekiwały od pracodawcy, by uzupełnił plan zatrudnienia i szkoleń. Niestety, do dziś nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi na nasze sugestie.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP