Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NSZZ Solidarność ArcelorMittal Poland: zapowiada się trudny rok

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
19-12-2008 11:21
NSZZ Solidarność ArcelorMittal Poland: zapowiada się trudny rok

- Przejmując huty Mittal zobowiązał się do tworzenia miejsc pracy - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w spółce ArcelorMittal Poland SA.- Teraz mówi o redukcji.

Jaki, w Pana ocenie, był ten rok dla spółki ArcelorMittal Poland?
- Trzy kwartały 2008 roku były bardzo dobre dla spółki, a zatem poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa dla pracowników było zdecydowanie większe.

Spółka za trzy kwartały osiągnęła zyski. Osiągnięcie dobrych wyników produkcyjnych i finansowych nie byłoby możliwe bez zaangażowania wszystkich pracowników spółki. Jednocześnie uważam, że podział zysków nie do końca jest sprawiedliwy, biorąc pod uwagę wkład pracy.

Czwarty kwartał przyniósł głęboką korektę i niepokój o funkcjonowanie firmy. Nastąpiło ograniczenie produkcji. Od dłuższego czasu zarówno w dąbrowskim i krakowskim oddziale spółki wielkie piece pracują na zmianę.

Niestety w całym koncernie ArcelorMittal najgorzej została potraktowana właśnie Polska, a nie ma ku temu żadnych podstaw. Do tej pory nie było żadnych zastrzeżeń, nikt nie zarzucał, że jesteśmy za drodzy. Teraz mówi się inaczej.

Zarząd spółki narzeka na niską produktywność (liczoną jako stosunek rocznej produkcji stali surowej do liczby pracowników zatrudnionych w branży). Jednocześnie wiadomo, że największe ograniczenia w zakresie ograniczenia produkcji przypadły właśnie na Polskę. Tym samym chroni się huty krajów Unii Europejskiej. Jeśli się sprzyja korporacyjnym hutom i jednocześnie nakłada ograniczenia na naszą spółkę, to trudno mówić o jakiejkolwiek konkurencyjności. Nie możemy w tej sytuacji się zgodzić na to, by koszty kryzysu i obecnej trudnej sytuacji na rynku stali ponosiły wyłącznie nasze zakłady. A niestety tak się dzieje. Zapowiada się trudny rok. Oceniam, że pierwszy kwartał przyszłego roku będzie jeszcze gorszy, niż obecny.

Zarząd ArcelorMittal Poland poinformował o możliwości zwolnień 980 osób w przyszłym roku.

- Odnoszę wrażenie, że tak naprawdę nikt nie jest w stanie jednoznacznie powiedzieć ile osób zostanie zwolnionych. Podawane wielkości wciąż się zmieniają. Mówi się o 980 osobach, ale też o zwolnieniach 1250 osób zatrudnionych w hutach należących do koncernu ArcelorMittal, czyli zarówno ArcelorMittal Poland jak i ArcelorHuta Warszawa.

Temat redukcji zatrudnienia został poruszony podczas obrad Europejskiej Rady Zakładowej ArcelorMittal Europe w Luksemburgu, ale nie sprecyzowano czy to będzie tylko 980 osób czy dodatkowo 1250. Zarząd wprawdzie zapewnia, że nie będzie więcej zwolnień niż 980 osób, ale nie zapadły ostateczne decyzje w tej kwestii.

Czy zarząd, Pana zdaniem, jest przygotowany na redukcję zatrudnienia?

- Kwestia emerytur i świadczeń przedemerytalnych jest wyjaśniona. W sytuacji dobrowolnych odejść pracodawca proponuje odprawy. Z jednej strony odprawy są korzystne dla pracowników, ale to nie rozwiązuje problemu. W naszej ocenie zarząd nie ma jasno określonego programu dalszej redukcji zatrudnienia. Przejmując huty Mittal zobowiązał się do tworzenia miejsc pracy. Teraz mówi o redukcji.

Rozmawiała: Renata Dudała

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP