Obrona powietrzna: omawiany udział polskiego przemysłu

Obrona powietrzna: omawiany udział polskiego przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Możliwy udział polskiego zaplecza przemysłowego i naukowego będzie przedmiotem rozpoczynającej się w poniedziałek drugiej tury dialogu technicznego dotyczącego systemu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej.

Modernizacja obrony powietrznej, tak by mogła zwalczać też zagrożenia rakietowe, to priorytet modernizacji polskiej armii. W pierwszej kolejności armia ma otrzymać system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy średniego zasięgu. Ta część programu otrzymała nazwę "Wisła". W czerwcu ub.r. rozpoczął się dialog techniczny, który ma dać MON wiedzę o możliwych rozwiązaniach.

Przystąpiło do niego 14 chętnych. Do drugiego etapu MON zaprosiło pięciu; obecnie są to cztery podmioty - dwie firmy europejskie połączyły siły i występują razem jako partnerzy polskiego konsorcjum pod przewodnictwem Polskiego Holdingu Obronnego (dawniej grupa Bumar). Konsorcjum skupia 10 firm, w tym spółki PHO, Hutę Stalowa Wola i zakłady podległe MON. Partnerami polskiego konsorcjum są europejskie MBDA i Thales - obie firmy proponują rozwiązania wykorzystujące rakiet Aster 30. W drugiej turze dialogu są też znana z zestawów Patriot firma Raytheon z USA, amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS i agencja rządu Izraela.

Jak podkreślił z rozmowie z PAP kierujący projektem obrony powietrznej w PHO Marek Borejko, własny przemysł to część systemu obronnego, a udział w projekcie oznacza nie tylko miejsca pracy i to, że środki budżetowe wrócą do kraju - dostęp do kluczowych rozwiązań oznacza suwerenność.

"Nie chodzi o produkcję według kupionej technologii. Polonizacja nie polega na wytwarzaniu na podstawie zakupionej dokumentacji, z importowanych materiałów. Ważne jest wykorzystanie polskich rozwiązań. Serwisowanie polegające na wymienia kupowanych części to też nie jest interes, który zostawia pieniądze w kraju" - zaznaczył Borejko.

"Chodzi o to, by nie kupować za granicą w całości czegoś, co potem generuje kolejne wydatki, a musimy pamiętać, ze cena zakupu sprzętu to ok. 30 proc. wszystkich kosztów ponoszonych przez cały okres eksploatacji" - dodał.

Borejko zwrócił uwagę, że polski przemysł od ponad 60 lat opracowuje i produkuje radary wszystkich kategorii; od z górą 40 lat konstruuje i dostarcza, nie tylko polskim siłom zbrojnym, systemy dowodzenia. Szkoda by było, gdyby pieniądze przez lata inwestowane w tę gałąź elektroniki nie zostały wykorzystane przy tak strategicznym projekcie. Według Borejki Polska jest też w stanie całkowicie samowystarczalna pod względem systemów łączności dla systemu obrony powietrznej.

"Uważamy, że przynajmniej połowa środków wydawanych na ten projekt powinna wrócić do budżetu przez zamówienia w polskim przemyśle" - powiedział Borejko. Zwrócił uwagę, że skoro 70 proc. kosztów systemu to rakiety, to i w ich produkcję należy włączyć krajowy przemysł. Zaznaczył, że choć polskie doświadczenia w budowie rakiet dotyczą pocisków bardzo krótkiego zasięgu, rakiet ziemia-ziemia i rakiet meteorologicznych, to "pewne technologie są wspólne", a 70-80 proc. ceny rakiety to jej elektronika.

Europejski koncern MBDA zapewnia, że propozycję wykorzystującą rakietę Aster 30 należy traktować jako "polską ofertę ze wsparciem silnego światowego partnera". "Nasz system jest już dojrzały i wypróbowany; rakieta, zdolna zwalczać oprócz tradycyjnych celów rakiety balistyczne i manewrujące, weszła do służby w siłach zbrojnych Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch, w zestawach w wersjach morskiej i lądowej" - zapewnił PAP wiceprezes MBDA Didier Philippe.

Zadeklarował, że w razie wyboru tej koncepcji ważne elementy systemu, w tym radary, rakiety, systemy dowodzenia i łączności, wyrzutnie, systemy przeładunkowe - będą wytwarzane w Polsce. "Projekt zakłada długofalową kooperację na ponad 30 lat i cieszy się pełnym wsparciem francuskiej administracji. Polska nie byłaby poddostawcą, lecz pełnoprawnym partnerem w programie Aster. Powstała jako efekt wielonarodowego partnerstwa MBDA jest z definicji nastawiona na współpracę, tak jak wcześniej, kiedy łączyła siły z Wielką Brytanią, Włochami i Niemcami" - przekonywał Philippe. Według niego współpraca mogłaby wykroczyć poza system obrony powietrznej i przeciwrakietowej. "To wyjątkowy moment, taka okazja zdarza się raz na 10-15 lat" - dodał.

Gotowość do "budowania autentycznych partnerstw z polskimi odpowiednikami, nie wyłączając dzielenia się technologiami, badaniami naukowymi oraz strategiami dostępu do światowego rynku" wyraził w lutym ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

Chęć współpracy naukowej i technicznej deklarują też producenci zza Atlantyku. "Raytheon z zadowoleniem przyjął zaproszenie do następnego etapu dialogu technicznego, podczas którego zamierza spełnić wszystkie wymagania polskiego rządu, przemysłu i wojska" - powiedział prezes Raytheon Integrated Defense Systems Dan Crowley.

Raytheon deklaruje współpracę z polską branżą obronną i lotniczą, także przy rozwoju technologii, podkreślając, że z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia w Grudziądzu Raytheon bada już możliwości modernizacji poradzieckich wyrzutni Kub i połączenia ich z pociskiem Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM).

W drugiej połowie marca Raytheon i PHO zaplanowały wspólną konferencję z przedstawicielami polskich przedsiębiorstw. Ma ona umożliwić ocenę możliwości współpracy w takich dziedzinach jak projektowanie, zaawansowane oprogramowanie, łączność, produkcja podzespołów, montaż końcowy, testowanie, serwisowanie i wsparcie techniczne systemów radarowych, dowodzenia i kierowania.

"Dla nas kryterium oceny oferty współpracy jest to, jak dalece będą wykorzystane nasze rozwiązania, i to, jak dalece partner udostępnia nam technologie" - powiedział Borejko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obrona powietrzna: omawiany udział polskiego przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!