PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odlewnie Polskie - poprawa wyników wbrew sytuacji rynkowej

Autor: wnp.pl (PIM)
07-04-2014 11:43
Odlewnie Polskie - poprawa wyników wbrew sytuacji rynkowej
fot. PTWP

W ubiegłym roku Odlewnie Polskie mimo słabego rynku odlewów zwiększyły swoje przychody. Spółka widzi w tym rezultat prowadzonej przez kilka lat modernizacji, a także zapowiada oparcie na badaniach i innowacjach planu rozwoju na kolejne lata.

Przychody Odlewni Polskich ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów osiągnęły 110,498 mln PLN, a więc były o 12,56 proc. wyższe niż w roku 2012. W liście do akcjonariuszy Zbigniew Ronduda, prezes Odlewni Polskich podkreślił, że wzrost ten udało się osiągnąć mimo spowolnienia w gospodarce kraju, na co wskazuje choćby mniejszy niż w roku 2012 poziom PKB a także słabszym popycie na odlewy na podstawowym rynku odlewni, czyli krajach Unii Europejskiej. Zysk brutto wzrósł o 13,54 proc. sięgając 16,524 mln PLN, natomiast zysk netto pozostał na niemal niezmienionym poziomie - 5,185 mln PLN, to wzrost o 0,66 proc.
Ubiegłoroczna sprzedaż odlewów liczona w tonach sięgnęła 12 846 i była wyższa od wyniku osiągniętego w roku 2012 o 9,36 proc. Wśród 990 rodzajów detali sprzedanych w ubiegłym roku było 98 nowości, których sprzedaż stanowiła 13 proc. przychodów. Największymi odbiorcami odlewów spółki są branże maszynowa i motoryzacyjna, które w sumie generują nieco ponad połowę przychodów spółki ze sprzedaży. W ubiegłym roku przychody z branży maszynowej zmieniły się zaledwie o 2 proc., ale w w przypadku motoryzacji wzrost sięgnął niemal jednej trzeciej.

Zdaniem Zbigniewa Rondudy ważne było także wznowienie działalności usługowej na rynku niemieckim, które w ubiegłym roku dało przychody na poziomie 1,5 mln PLN, a w tym roku może się rozwinąć.

Spółka blisko połowę swoich przychodów uzyskuje za granicą. Największym rynkiem, stanowiącym niemal 47 proc. przychodów z eksportu, są Niemcy. Sprzedaż na tamten rynek wzrosła o 11,14 proc. Drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania (13 proc. dochodów), gdzie sprzedaż nieco spadła. Na trzecim natomiast znalazły się Czechy (10,65 proc. udziału w eksportowych dochodach odlewni), gdzie dynamika wzrostu sprzedaży sięgnęła 149 proc.

Miniony rok był dla Odlewni Polskich szczególny. „Z powodzeniem zakończono realizowaną od ponad ośmiu lat restrukturyzację techniczno- technologiczną, dzięki czemu dołączyła do grona najnowocześniejszych odlewni europejskich. Skok technologiczny w nowoczesność kosztował spółkę ponad 90 mln zł, a jego wynikiem była wymiana ponad 1200 środków trwałych” - czytamy w liście do akcjonariuszy.

Rozpoczęcie w czerwcu 2013 r. przez Spółkę obróbki mechanicznej odlewów. Spółka zakupiła dwa centra obróbcze HP5-16 i ma dalej zamiar rozwijać tę działalność.

Spółka mocno rozwija działalność badawczo - rozwojową, przeznaczając na nią corocznie 3 - 5 proc. przychodów. W ostatnim czasie wprowadzono do produkcji trzy nowe rodzaje żeliwa: SIMO. ADI i wysokochromowe. W ubiegłym roku Odlewnie Polskie produkowały odlewy z 14 rodzajów żeliwa. Dotychczasowy rozwój prac badawczych i współpracy z instytucjami naukowymi „stwarza dobre podstawy skorzystania ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, w której nakłady na badania i rozwój będą traktowane priorytetowo”. Zapewne to będzie podstawa przygotowywanego obecnie planu rozwoju spółki na 6 kolejnych lat.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP