PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odlewnie Polskie złożyły wniosek o upadłość

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
17-01-2009 07:26
Odlewnie Polskie złożyły wniosek o upadłość

Zarząd Odlewni Polskich 16 stycznia 2009 roku złożył do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu (postępowanie układowe).

- Przesłanką złożenia wniosku jest obowiązek zaksięgowania wycen banków z tytułu zawartych umów opcji walutowych, co spowodowało, że wartość zobowiązań, pomimo braku ich wymagalności przekroczyła wartość majątku Spółki, tj. została spełniona przesłanka z art. 11 ust. 2 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60 poz. 535 z późn. zm.) - napisano w komunikacie spółki.
Jak podkreślono, zarząd działając zgodnie z wymogami prawa i po przeprowadzeniu analiz doszedł do wniosku, że możliwe jest przeprowadzenie sądowego postępowania w celu zawarcia układu.

W komunikacie zapewniono, że spółka prowadzi rentowną działalność gospodarczą, na bieżąco reguluje swoje zobowiązania a stan niewypłacalności powstał ze względu na nadzwyczajne okoliczności spowodowane gwałtownym i nieprzewidywalnym wzrostem kursu euro do złotowki oraz spekulacyjnym charakterem umów opcji walutowych, oferowanych przez banki.

- Umowy te w założeniu miały zabezpieczać ryzyko zmian kursu złotego do innych walut, a faktycznie naraziły spółkę na duże ryzyko - napisano w komunikacie.

W związku z podjętą decyzją Odlewnie Polskie przesłały do banków: BGŻ, Banku Handlowego, Banku Millennium, Fortis Banku Polska i ING Banku Śląskiego pisma o rozwiązaniu bądź wypowiedzeniu umów ramowych i towarzyszących, których ważność co do zasady została zakwestionowana przez spółkę oraz propozycję niezwłocznego podjęcia negocjacji w ramach postępowania układowego.

- W zaistniałej sytuacji w ocenie zarządu postępowanie sądowe może być najlepszą formą polubownego porozumienia się z bankami - czytamy w komunikacie.

Odlewnie Polskie to kolejna ofiara opcji. Jedną z pierwszych firm, które ogłosiły upadłość z powodu niekorzystnych warunków zawieranie opcji, była Elwo z Pszczyny, spółka zależna Rafko.

Z pomocą firmom zagrożonym upadłością wskutek niekorzystnych kontraktów na opcje wystąpiło Ministerstwo Gospodarki. Resort otrzymuje zgłoszenia od wyspecjalizowanych kancelarii gotowych świadczyć usługi, w tym prawnicze, na rzecz firm, które zawarły transakcje opcji walutowych. Przedsiębiorcy zainteresowani nawiązaniem kontaktu z tymi kancelariami mogą uzyskać ich adresy w ministerstwie. Ministerstwo Gospodarki zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za efekty działań tych kancelarii.

- Sytuacja związana z zakupem przez przedsiębiorstwa opcji walutowych jest kosztowną lekcją mechanizmów rynkowych. Świadczą o tym straty przedsiębiorstw sięgające 5,5 mld zł
- powiedział w Sejmie wicepremier Waldemar Pawlak, który 8 stycznia br. przedstawił informację na temat strat, jakie poniosły polskie firmy z powodu opcji walutowych.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP