PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odpowiedzialność biznesu to społeczna tożsamość organizacji

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
03-11-2009 09:26
Odpowiedzialność biznesu to społeczna tożsamość organizacji

- Odpowiedzialności biznesu to przełożona na skuteczne nawyki i procedury zdolność organizacji do spoglądania na siebie w szerokim kontekście społecznym, zarówno w obszarach kluczowych dla pracowników firmy jak i jej otoczenia społecznego, z zachowaniem związku z zasadniczą działalnością firmy - mówi Łukasz Cioch, dyrektor ds. Odpowiedzialności Biznesu i Komunikacji, ArcelorMittal Poland SA.

Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?
- Idąc za przyjętymi definicjami, Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (ang. Corporate Social Responsibility, CSR) jest koncepcją, według której przedsiębiorstwa na etapie tworzenia strategii i priorytetów biznesowych, uwzględniają interesy społeczne, kwestie środowiskowe a także relacje z otoczeniem. Z założenia jest procesem dobrowolnym, wykraczającym poza obligatoryjne zobowiązania przedsiębiorstwa. CSR mówi o relacji pracownik-firma i firma-społeczeństwo.

W niestety nierzadko spotykanej na rynku polskim odmianie, CSR często pada ofiarą uzasadnionej, cynicznej krytyki, jako zawoalowane narzędzie alternatywne dla typowych działań PR. CSR rozumiany wyłącznie przez pryzmat potencjału reklamowo promocyjnego często faktycznie obniża wiarygodność samej koncepcji teoretycznej, umieszczając proste i krótkofalowe cele pod szyldem złożonej i ambitnej definicji. ArcelorMittal Poland, jako największy w Polsce producent stali, nie jest typowym detalistą - nasz potencjał produkcyjny w Polsce to ponad 6 milionów ton stali rocznie, nasi klienci często kupują w tysiącach ton - stąd konwencjonalna reklama skierowana bezpośrednio do klienta ma dla nas zupełnie inne znaczenie niż na przykład dla producenta jogurtów. Już sam produkt jest dla nas "odpowiedzialnością biznesu". Stal jest nie tylko najpowszechniej stosowanym materiałem konstrukcyjnym i budowlanym ale i tworzywem nieskończenie przetwarzalnym. Nawet jako materiał odpadowy nie zaśmieca środowiska ponieważ jako złom zachowuje na tyle wysoką wartość by wrócić do obiegu generując tym samym kolejne miejsca pracy.

Rozszerzając definicję, oprócz cech wspólnych dla każdego typu przedsiębiorstwa, teoria dla odpowiedzialności biznesu wskazuje na ogromny potencjał do indywidualności i wyjątkowości prowadzonych działań i realizowanych projektów, zarówno w kontekście oczekiwań pracowników jak i potrzeb społeczności lokalnych. Hutnictwo przez lata funkcjonowało wraz z całą infrastrukturą socjalną, osiedlami mieszkaniowymi, hotelami, ośrodkami wczasowymi, domami kultury, szkołami przyzakładowymi, szpitalami a nawet gospodarstwami rolnymi. Po okresie transformacji nastały realia, w których słowa koszt i konkurencyjność nabrały zupełnie nowego znaczenia. Firmy, chcąc zapewnić sobie konkurencyjność są poniekąd "zmuszone" przez rynek by optymalizować koszty i modyfikować strukturę organizacyjną. To z kolei pociągało za sobą zmiany w sferze działalności poza-produkcyjnej. Milton Friedman powiedział kiedyś, że rolą biznesu jest biznes (ang. The business of business is business). Pozornie, to dość brutalna definicja. Można by pomyśleć, że wybitny ekonomista całkowicie pominął aspekt społeczny, podczas gdy być może używając chwytliwej hiperboli, chciał zwrócić uwagę na potrzebę zachowania związku pomiędzy zasadniczą działalnością firmy a jej tożsamością społeczną, wyrażoną na przykład poprzez inwestycje społeczne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP