PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Operator ARP wyprzedaje nieruchomości po Hucie Częstochowa; przymierza się do ZE Elsen

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
05-01-2011 13:15

Operator ARP - spółka Agencji Rozwoju Przemysłu, która zajmuje się sprzedażą majątku w celu spłaty zobowiązań publiczno-prawnych przejętych od przedsiębiorców - wyprzedaje ok. 500 ha nieruchomości po dawnej Hucie Częstochowa. Spółka przymierza się też do kolejnej próby sprzedaży tamtejszych Zakładów Elektroenergetycznych Elsen.

Wystawione na sprzedaż działki są położone w dzielnicach Mirów i Raków, ok. 5 km od centrum miasta oraz 2 km od trasy Katowice-Warszawa. Operator ARP chciałby też włączenia blisko 85 ha oferowanych terenów do specjalnej strefy ekonomicznej.
Natomiast 4 stycznia 2011 r. spółka ogłosiła przetarg na wycenę 100 proc. akcji należących do niej częstochowskich Zakładów Elektroenergetycznych Elsen, w celu ich sprzedaży. Zainteresowane podmioty mogą składać oferty do 21 stycznia.

To trzecie podejście do sprzedaży zakładu, który powstał, aby zaopatrywać w energię Hutę Częstochowa. Wcześniej - odpowiednio w 2006 i 2008 roku - kupnem ZE Elsen byli zainteresowani ukraiński Donbas i hiszpańska Endesa. W pierwszym przypadku Operator ARP odrzucił ofertę z powodu zbyt niskiej ceny, a w drugim wielomiesięczne negocjacje nie zostały zakończone porozumieniem. W 2010 r. rozważano również przekazanie części udziałów zakładu miastu, przez co Częstochowa mogłaby uniezależnić się od innych dostawców energii cieplnej.

Elsen może działać na rynku jako samodzielna jednostka, zdolna zarówno do obsługi przedsiębiorstw średniej wielkości, jak również miasta. W 2011 r. w zakładzie ma zostać zainstalowany nowy turbogenerator, który ma pozwolić na uzyskiwanie jeszcze tańszej „zielonej” energii. Proces spalania ma być prowadzony w 4 osobnych palnikach pyłowych o mocy 12 MW każdy, przeznaczonych wyłącznie dla pyłu biomasowego. W nowym układzie będzie spalana biomasa pochodzenia rolniczego.

Wcześniej Elsen sygnalizował też możliwość budowy farmy wiatrowej w rejonie Góry Prędziszów, która znajduje się w południowo-wschodniej części terenów dawnej Huty Częstochowa. Zakład ma również posiadać dogodne warunki do wdrożenia technologii utylizacji odpadów komunalnych, współpracującej ze skojarzoną produkcją energii elektrycznej i ciepła w istniejącej elektrociepłowni.

Zakład Elektroenergetyczny Elsen powstał w sierpniu 2000 r. jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w wyniku restrukturyzacji Huty Częstochowa i połączeniu trzech wydziałów - elektrycznego, energetycznego i siłowni. W 2005 r. udziały Elsen zostały przekazane przez Hutę spółce Operator ARP.

Według danych z lipca 2010 r., w Elsen było zatrudnionych 316 pracowników. W 2009 r. przychody spółki ze sprzedaży wyniosły 95,17 mln zł. a zysk netto - 2,7 mln zł.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP