Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orłowski: Trzeba zdecydować - przemysł czy ochrona środowiska

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
13-06-2013 05:58
Orłowski: Trzeba zdecydować - przemysł czy ochrona środowiska
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Jeżeli chodzi o hutnictwo mamy do czynienia ze swego rodzaju schizofrenią, próbą połączenia dwóch działań - dawania i odbierania, co nie ma prawa dać dobrych efektów - mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PWC.

Komisja Europejska przedstawiła plan wsparcia przemysłu stalowego, który najpierw osłabiła tworząc liczne bariery i utrudnienia, takie jak system praw do emisji. Czy to ma szanse zadziałać?
- Nie ma wątpliwości, że polityka powinna być spójna. Trudno jest jedną ręką dawać, a drugą zabierać i jeszcze do tego liczyć, że końcowy efekt będzie dodatni. Myślę, że w wypadku hutnictwa Europa powinna sobie bardzo jasno odpowiedzieć na pytanie: czy ważniejszy jest ten przemysł czy polityka ochrony środowiska? Jeśli wymogi ochrony środowiska są ważniejsze to hutnictwo w Europie może istnieć tylko w ograniczonym zakresie, który z tymi wymogami ochrony środowiska się zgodzi.

Nie można jednocześnie stwarzać warunków utrudniających produkcję i liczyć na to, że przemysł nie przeniesie się tam, gdzie te warunki są po prostu łatwiejsze i gdzie produkcja jest tańsza. Oczywiście, nie przesadzałbym również z takim prostym podejściem mówiącym, że środowisko zabija przemysł. Prawdopodobnie w każdej dziedzinie są takie nisze i takie technologie, które pozwalają jednocześnie spełnić wymogi ochrony środowiska i być konkurencyjne w skali świata. Na pewno przemysł i ochrona środowiska nie mogą być od siebie całkowicie oderwane i trzeba w jakiś trwały sposób zrekompensować firmom narzucenia warunków, a jakich nie są w stanie być konkurencyjne. Inaczej się z Europy wyniosą.

Te dwie polityki, przemysłowa i ochrony środowiska ewidentnie się w Europie rozminęły. Albo należy otwarcie przyznać jednej z nich wyższość i powiedzieć jasno np.: polityka przemysłowa działa tylko w tym obszarze, który nie jest zajęty przez politykę ochrony środowiska.
Jeżeli tworzymy warunki, które ewidentnie powodują, że przemysły energochłonne w Europie nie będą miały szansy powodzenia to nie oszukujmy się, że można jakimikolwiek doraźnymi narzędziami sytuację poprawić.

Jestem przekonany, że jeżeli chodzi o hutnictwo mamy do czynienia ze swego rodzaju schizofrenią, czyli próbą połączenia dwóch działań, dawania i odbierania, co nie ma prawa dać dobrych efektów.

To jest schizofrenia na dwóch poziomach, bo z drugiej strony na przenoszenie tego przemysłu nikt się nie chce godzić, gdyż wiąże się to z utratą miejsc pracy.

- Hutnictwo nie jest już takie jak dawniej. Standard światowy to jest tysiąc ludzi na milion ton stali wytwarzanej, więc nie mówimy w skali kraju o dziesiątkach tysięcy zatrudnionych, lecz o mniejszych liczbach. Co nie zmienia faktu, że razem z dostawcami jest to poważna część przemysłu.

Powstaje pytanie: czy ten przemysł daje się dostosować do wyższych standardów ochrony środowiska czy nie? Jeżeli Europa narzuca wyższe standardy i są przemysły, w których po prostu nie da się w takich warunkach utrzymać konkurencyjności, to trzeba się liczyć z konsekwencjami takimi jak utrata miejsc pracy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP