Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orzeł Biały: Łagodne zimy zmniejszają zysk z recyklingu akumulatorów

Autor: wnp.pl (PIM)
06-06-2013 17:26
Orzeł Biały: Łagodne zimy zmniejszają zysk z recyklingu akumulatorów
Fot. (mat. pras.)

Grupa Orzeł Biały w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła przychody, ale niekorzystny stosunek cen skupu złomu akumulatorowego do cen sprzedaży ołowiu spowodował, że wynik EBITDA był ujemny, podobnie jak zysk netto.

W pierwszych trzech miesiącach roku przychody grupy ze sprzedaży wyniosły 101,079 mln PLN. Wynik ten zawiera korektę o stratę na transakcjach zabezpieczających cenę ołowiu, która wyniosła 6,4 mln PLN. Wynik EBITDA wyniósł w tym czasie 0,907 mln PLN, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego wynosił 12,299 mln PLN. Bardzo mocno spadła rentowność EBITDA, która w zeszłym roku wynosiła 13 proc., a w tym tylko 0,9 proc.
Przychody są wyższe od osiągniętych w tym samym okresie ubiegłego roku o 7,1 proc. Wzrost wolumenu sprzedaży był w tym okresie wyższy, wyniósł 8,3 proc., ale cena sprzedawanego ołowiu spadła o 3,1 proc. Zdaniem spółki łagodniejsze w ostatnich latach zimy spowodowały mniejszą niż zwykle podaż zużytych akumulatorów, co doprowadziło do wzrostu cen złomu akumulatorowego. Wiąże się z tym także mniejsze zapotrzebowanie na nowe akumulatory, a co za tym idzie na ołów, którego recykling w zakładach Orzeł Biały stanowił w I kwartale 2013r. około 92 proc. przychodów grupy ze sprzedaży.

Pozostałe przychody to głównie prowadzona przez Ekobat Orzeł Biały sprzedaż regranulatu polipropylenu i wyrobów polipropylenowych pochodzących z przerobu obudów akumulatorów oraz sprzedaż konstrukcji metalowych i usług remontowych, które są prowadzone przez Pumech – Orzeł. Udział w przychodach ze sprzedaży działalności handlowej grupy kapitałowej Grupy Kapitałowej był w pierwszym kwartale roku marginalny. Skupia się ona głównie w spółce Orzeł Surowce i jej spółkach zależnych.

Ceny skupu złomu akumulatorowego wzrosły o 27 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, co przy trzyprocentowym spadku cen sprzedaży ołowiu doprowadziło do wystąpienia straty na działalności operacyjnej, wynoszącej 1,883 mln PLN. Zima to w recyklingu akumulatorów zwykle okres zwiększonej aktywności i w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku Orzeł Biały wypracował zysk z działalności operacyjnej w wysokości 9,635 mln PLN.

Wynik netto także był ujemny, ale strata była mniejsza niż wyniku z działalności operacyjnej głównie ze względu na dodatnie saldo różnic kursowych w działalności finansowej. Wyniosła 0,805 mln PLN, podczas gdy analogiczny okres ubiegłego roku zakończono zyskiem 5,799 mln PLN.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP