Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orzeł Biały na planowanym spadku

Autor: WNP.PL (PIM)
14-05-2015 11:27
Orzeł Biały na planowanym spadku

Szukając perspektyw na kolejne kwartały Orzeł Biały zwraca uwagę na następujący i nadal spodziewany wzrost produkcji samochodów.

Fot. mat. pras.

Przychody grupy Orzeł Biały zwiększyły się o jedną piątą, ale planowane remonty pieców wymusiły zwiększenie kosztów wsadu. Kolejnym elementem obniżającym zyski była różnice kursowe. W sumie wynik netto grupy był ujemny.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku wartość sprzedaży grupy Orzeł Biały (razem z korektą o dodatni wynik na transakcjach zabezpieczających cenę ołowiu) wyniosła 121,081 mln złotych. W porównaniu rok do roku to m2zrost o 20,2 proc. Wolumeny wzrosły o 13,3 proc., a średnia cena sprzedaży o 7,2 proc.
Na pierwszy kwartał przypadły planowe remonty pieców do wytopu ołowiu i spółka musiała w większym stopniu wykorzystać droższe wsady. - W pierwszych miesiącach 2015 r. instalacja do przerobu złomu akumulatorowego (breaker) pracowała stabilnie, osiągając zakładaną wydajność. Spółka przeprowadziła remonty dwóch pieców, co spowodowało konieczność wykorzystania w tym okresie "obcego" ołowiu surowego na rafinerii i wpłynęło ostatecznie na rentowność działalności - powiedział Michael Rohde Pedersen, prezes spółki Orzeł Biały. Udział zakupionego ołowiu surowego stanowił 38 proc. produkcji rafinerii, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 21 proc. W sumie koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów wzrosły z 92,576 mln złotych przed rokiem do 114,475 mln złotych obecnie.

Wynik EBITDA wyniósł 3,512 mln złotych, podczas gdy przed rokiem sięgał 4,774 mln złotych. Wynik netto spadł w tym czasie z 2,604 mln złotych do -0,449 mln złotych, do czego przyczyniła się także strata na działalności finansowej spowodowana głównie ujemnymi różnicami kursowymi, zwłaszcza dla należności w euro.

Szukając perspektyw na kolejne kwartały Orzeł Biały zwraca uwagę na następujący i nadal spodziewany wzrost produkcji samochodów i wskazuje, że I kwartał 2015 roku był dla producentów i sprzedawców samochodów najlepszym kwartałem od czterech lat. Dodatkowo "branża akumulatorowa, bezpośrednio związana z branżą ołowiową, w krótkim i średnim terminie skutecznie opiera się wahaniom na rynku nowych samochodów dzięki swojej obecności na motoryzacyjnym rynku wtórnym". Grupy spodziewa się więc stabilnego, długoterminowego wzrostu popytu na swoje produkty.

Z drugiej strony wzrost cen surowców wyrażony w złotych jest także powiązany z kursem walut (w szczególności dolara, w którym wyceniany jest ołów na LME). W I kwartale 2015 roku średni kurs dolara wynosił 3,72 zł i był na wyższym poziomie niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to wynosił 3,055 zł, co z nawiązką zrekompensowało spadek ceny metalu. Tak więc sytuacja finansowa Spółki jest w dużej mierze wypadkową kształtowania się tych dwóch czynników makroekonomicznych (cena ołowiu w USD i kurs USD), a ich zachowanie jest trudniejsze do przewidzenia. W pierwszym kwartale notowania cen ołowiu miały tendencję spadkową.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP