PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orzeł Biały: pierwszy kwartał na plusie

Autor: wnp.pl (pim)
21-05-2014 10:23

W pierwszym kwartale tego roku grupa kapitałowa Orzeł Biały poprawiła wyniki zarówno w wypadku przychodów, jak i zysków. Wzrost przychodu był niewielki, ale zyski zwiększyły się wyraźniej i w odróżnieniu od ubiegłego roku grupa zakończyła pierwszy kwartał zyskiem netto.

W pierwszym kwartale roku grupa kapitałowa Orzeł Biały osiągnęła przychody ze sprzedaży nieco niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. „Niewielki spadek przychodów o 0,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest spowodowany głównie zmianami w strukturze Grupy Kapitałowej w drugim półroczu 2013 roku, tj. sprzedażą udziałów w Labor – Orzeł Sp. z o.o. oraz przejęcie działalności spółki Eko Recykling Group sp. z o.o. do struktur Grupy (konsolidowana metodą praw własności)” - napisano w komunikacie spółki. Zanotowano także wzrost wolumenu sprzedanego ołowiu o 2,5 proc. przy cenie pozostającej na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu roku ubiegłego.
Przychody zawierają ponadto korektę o wynik na transakcjach zabezpieczających cenę ołowiu, który był dodatni i wyniósł 820 tys. PLN. Ostatecznie przychody grupy ze sprzedaży w I kwartale 2014 r. wyniosły 100,734 mln PLN.

W przychodach grupy około 95 proc. stanowił recykling ołowiu, skupiony w całości w Orzeł Biały S.A. Pozostałe przychody to głównie sprzedaż regranulatu polipropylenu i wyrobów polipropylenowych pochodzących z przerobu obudów akumulatorów, prowadzona przez Ekobat Orzeł Biały oraz sprzedaż konstrukcji metalowych i usług remontowych przez Pumech – Orzeł. Działalność handlowa grupy miała marginalny udział w przychodach ze sprzedaży i skupiona była głównie w spółce Orzeł Surowce wraz z jej spółkami zależnymi.

Osiągnięty w tym okresie zysk na działalności operacyjnej wyniósł 3,102 mln PLN, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy zanotowano stratę w wysokości 1,883 mln PLN. „Znaczna poprawa wyników związana jest z ustabilizowanie sytuacji na rynku surowców i spadkiem cen złomu akumulatorowego o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem” - podała spółka w komunikacie. Na poprawę wyników wpłynął także aport środków trwałych do spółki zależnej Eko Park, który zwiększył pozostałe przychody operacyjne i poprawił wynik skonsolidowany o 952 tys. PLN.

Wynik EBITDA także był znacznie wyższy niż przed rokiem. Wówczas wynosił 907 tys. PLN, podczas gdy obecnie sięgnął 4,774 tys. PLN. Rentowność EBITDA wzrosła z 0,9 proc. przed rokiem do 4,7 proc. w pierwszych trzech miesiącach tego roku, głównie za sprawą ustabilizowania sytuacji na rynku surowców i obniżki cen surowców.

Pierwszy kwartał ubiegłego roku zakończono stratą 805 tys. PLN. W tym roku grupa osiągnęła zysk netto na poziomie 2,604 mln PLN. „Na wzrost wyniku finansowego złożył się dobry wynik operacyjny oraz dodatni wynik na działalności finansowej głównie dzięki dodatnim różnicom kursowym” - podała grupa w komunikacie.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Orzeł Biały S.A. [OBL]

kurs:

9.00 PLN -0.06 (-0.66%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP