PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orzeł Biały: poprawa na rynku, poprawa wyników

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
19-03-2015 13:49
Orzeł Biały: poprawa na rynku, poprawa wyników
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Poprawa sytuacji na rynku złomu akumulatorowego pozwoliła zwiększyć przychody i zyski firmy, a oddanie od użytku Ośrodka Badawczo – Rozwojowego pozwoliło na poszerzenie oferty o nowe stopy.

Rok 2014 był dla nas przede wszystkim rokiem zmian, których celem jest dostosowanie działalności Orła Białego do europejskich standardów rynkowych oraz budowanie przewagi konkurencyjnej Grupy, nie tylko na rynku polskim, ale i europejskim. Był to pierwszy rok po zakończeniu największego w naszej historii trzyletniego programu inwestycyjnego. Proces zmian jak i implementacja nowych instalacji w zakładzie postawiły przed nami wiele wyzwań, którym staraliśmy się sprostać – napisał w sprawozdaniu zarządu Michael Rohde Pedersen, prezes Orła Białego.
„Obserwujemy ogólny wzrost sprzedaży, a w szczególności zwiększenie sprzedaży stopów wapniowych, preferowanych przez producentów akumulatorów” – napisano w komunikacie. Sprzedaż stopów wapniowych wyniosła 25,64 tys. ton, co w zestawieniu z rokiem 2013 stanowi wzrost o 26,43 proc. Sprzedaż stopów antymonowych wzrosła o 8,85 proc., dochodząc do 10,7 tys. ton. Największy wzrost, bo aż o 385 proc. uzyskano w sprzedaży ołowiu surowego, ale tego surowca sprzedaje się niewielkie ilości (0,34 tys. ton w roku 2014), stąd możliwość uzyskania takich wzrostów. Spadła sprzedaż ołowiu miękkiego i innych, których wolumen zmniejszył się z 25,7 tys. ton w roku 2013 do 23,46 tys. ton w ubiegłym roku. W sumie wolumen sprzedaży wzrósł w stosunku rok do roku o 9,7 proc.

W 2014 roku grupa kapitałowa Orzeł Biały osiągnęła rekordowo wysokie przychody na poziomie 458,6 mln zł, co oznacza wzrost o 9,0 proc. rok do roku. Wynik EBITDA, który w roku 2013 był ujemny w ubiegłym roku wyniósł 7,871 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej był ujemny, ale dzięki dodatnim wynikom operacji finansowych zysk netto wyniósł 0,2 mln zł wobec straty
netto w wysokości 20,4 mln zł w 2013 roku. Według zarządu niewątpliwie pozytywnym czynnikiem była stabilizacja sytuacji na rynku surowca, głównie złomu akumulatorowego.

„Ceny złomu akumulatorowego spadły w okresie sprawozdawczym o 5,6 proc., podczas gdy ceny wyrobów gotowych utrzymywały się na porównywalnym poziomie. Z kolei struktura wsadu była mniej korzystna, z powodu zwiększonego udziału ołowiu surowego zewnętrznego (zakupionego) na rafinerię, który wzrósł z 26,8 proc. w 2013 roku do 28,1 proc. w okresie sprawozdawczym. Sytuacja ta spowodowana była przejściowym okresem technicznego dostosowywania nowej instalacji przerobu złomu akumulatorowego w oddziale recyklingu” - czytamy w komunikacie.

W ubiegłym roku pojawiły się także pierwsze efekty działalności wybudowanego z pomocą środków unijnych własnego Ośrodka Badawczo–Rozwojowego. Do oferty sprzedażowej wprowadzono pięć nowych bardziej zaawansowanych technologicznie stopów ołowiu, dwa stopy zmodyfikowano.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP