PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orzeł Biały wielokrotnie zwiększył zyski

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
22-03-2016 06:37
Orzeł Biały wielokrotnie zwiększył zyski
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Grupa Orzeł Biały zwiększyła wolumen sprzedanego ołowiu o 3,6 proc. rok do roku. Przychody zwiększyły się o ponad 10 proc., a wynik EBITDA ponad trzykrotnie. Zysk netto wyniósł 13,0 mln zł wobec 0,2 mln zł przed rokiem.

W 2015 r. Grupa Orzeł Biały odnotowała wzrost przychodów o 10,9 proc. do 508,5 mln zł, głównie dzięki rozwojowi w obszarze podstawowej działalności tj. recyklingu złomu akumulatorowego i większemu wolumenowi sprzedaży ołowiu oraz przy wpływie zewnętrznych czynników takich jak umocnienie dolara oraz pozytywny wynik na transakcjach zabezpieczających (hedging) związanych ze zmiennością notowań ołowiu na giełdzie LME.
Wolumen sprzedanego ołowiu kolejny rok z rzędu był na rekordowym poziomie i wyniósł 62,3 tys. ton (wzrost o 3,6 proc. rok do roku). Orzeł Biały systematycznie zwiększa udział zaawansowanych technologicznie stopów ołowiu w swojej strukturze sprzedaży.

Orzeł Biały koncentruje się na podstawowej działalności grupy. Zmiany organizacyjne, rozwój kompetencji kadry zarządzającej oraz poprawa procesów zarządzania, w połączeniu z silną koncentracją na klienta są kluczowymi działaniami w realizacji przyjętej strategii.

EBITDA grupy wzrosła w 2015 r. do 25,4 mln zł z 7,9 mln zł w 2014 r., zaś zysk netto był na poziomie 13,0 mln zł względem 0,2 mln zł przed rokiem. Pomimo dużej zmienności rynku i silnej konkurencji w 2015 r. grupa Orzeł Biały zanotowała poprawę rentowności na podstawowej działalności, co było efektem stabilnej pracy instalacji przerobu złomu i korzystnej struktury wsadu.

Istotny wpływ na wyniki 2015 r. miały także zdarzenia jednorazowe jak wyjście z projektu Bytomskiego Parku Przemysłowego (+10,5 mln zł) oraz odpis aktualizujący wartość zapasów (-2,8 mln zł) wraz z uwzględnieniem podatku od tych operacji w kwocie (-1,5 mln). Skonsolidowany zysk EBITDA bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych w 2015 r. to 17,7 mln zł a zysk netto to 6,8 mln zł.

Rok 2015 możemy uznać za udany z punktu widzenia konsekwentnej realizacji przyjętej przez Orła Białego strategii, czyli koncentracji na podstawowej działalności oraz poprawie efektywności procesów w zakładzie. Pomimo silnej konkurencji i niestabilnego rynku zwiększyliśmy wolumen sprzedaży oraz udział zaawansowanych technologicznie stopów ołowiu w sprzedaży. Wypracowaliśmy dobry wynik choć nie jest on w pełni satysfakcjonujący. Nasze działania zaczynają przynosić wymierne efekty, co powoli zaczyna mieć odzwierciedlenie w poprawie naszej rentowności i wynikach finansowych, jestem przekonany, że jesteśmy na właściwej drodze, choć wiele pracy jest jeszcze przed nami by osiągnąć rentowność Orła Białego na zadawalającym poziomie - mówi Michael Rohde Pedersen, prezes zarządu Orła Białego.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


51 080 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP