Owocna wizyta polskiej delegacji w Chinach

Owocna wizyta polskiej delegacji w Chinach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"O żywej współpracy gospodarczej oraz o potencjalnej możliwości na przyszłość świadczy cały szereg umów i listów intencyjnych" podpisanych w środę przez Polskę i Chiny oraz wcześniej w ramach forum inwestycyjnego i akademickiego - tak podsumował prezydent Bronisław Komorowski swoją wizytę w Państwie Środka.

Podczas forum gospodarczego PLL Lot i Air China podpisały list intencyjny dotyczący bezpośrednich połączeń Warszawa-Pekin. Od czerwca 2012 roku mają zostać wprowadzone regularne połączenia na tej trasie. Komorowski wyraził zadowolenie z podpisania listu. "Jest obietnica, że od pierwszych dni czerwca będzie trwałe połączenie między Warszawą a Pekinem, a wszyscy wiemy, że regularne połączenia to jest warunek dobrej współpracy tak w obszarze gospodarczym, jak i każdym innym" - powiedział.

Podpisano też m.in. memorandum w sprawie sprzedaży Huty Stalowa Wola. Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części huty chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia br. w Chinach. Podpisanie ostatecznej umowy finalizującej sprzedaż planowane jest na początek przyszłego roku. Guangxi LiuGong Machinery należy do 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Zatrudnia na całym świecie ok. 13 tys. pracowników. Rocznie produkuje 60 tys. maszyn.

Zawarto również umowy o współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) z Narodową Komisją Rozwoju i Reform (NRDC) oraz z Chińskim Bankiem Rozwoju (CBD).

Komorowski rozmawiał też w środę z prezesem zarządu KGHM Polska Miedź Herbertem Wirthem i jego chińskim partnerem z China Minmetals, Zhou Zhongshu, na temat zawartego dzień wcześniej kontraktu ramowego na lata 2012-2016, wartego ok. 3,5 mld dolarów.

KGHM ma sprzedawać Chińczykom swój główny produkt, jakim jest miedź katodowa w ilości 100 tys. ton rocznie, co da jej 700 mln dolarów przychodów rocznie. W środę KGHM i China Minmetals podpisały też porozumienie o organizowaniu forów gospodarczych.

Prezydent pozytywnie ocenił w środę w Pekinie oficjalną wizytę w Chinach w kontekście zorganizowanego tego dnia polsko-chińskiego forum gospodarczego. Według niego, wizyta ta otwiera zupełnie nowe perspektywy współpracy.

Wyraził przy tym zadowolenie z podpisania w środę przez Polskę i Chiny wielu istotnych umów gospodarczych. Na konferencji prasowej po inauguracji forum gospodarczego w chińskiej stolicy, prezydent "z prawdziwą satysfakcją" odnotował, że udało się w wyniku porozumienia podpisanego we wtorek z przewodniczącym Hu Jintao podnieść polsko-chińskie relacje do poziomu strategicznego partnerstwa.

Jak zauważył prezydent, jego wizyta w Państwie Środka otwiera również możliwości współpracy w wielu innych ważnych dziedzinach, takich jak kultura i nauka.

Zwrócił również uwagę na ogrom przemian, które nastąpiły w Chinach i Polsce, przypominając, że oba kraje zdołały utrzymać wzrost gospodarczy w czasie kryzysu zadłużeniowego na świecie. "Chiny stały się drugą co wielkości gospodarką świata, a Polska jest 6. gospodarką w UE i 20. na świecie" - wskazał.

Według Komorowskiego wyniki te zachęcają do pogłębienia współpracy na przyszłość. "Pokazały to dwa fora - inwestycyjne w Szanghaju i gospodarcze tutaj, w Pekinie" - podkreślił prezydent.

"Ważne jest - zaznaczył - że przebieg tych polsko-chińskich forów jest w pełni akceptowany przez (chińskie) władze polityczne". Zwrócił uwagę, że na środowym forum obecny był wicepremier Chin Li Keqiang. Komorowski spotkał się z nim wcześniej tego dnia.

Prezydent podkreślił na koniec, że o istnieniu - jak to ujął - "żywej współpracy gospodarczej oraz o potencjalnej możliwości na przyszłość świadczy cały szereg umów i listów intencyjnych" podpisanych w środę przez Polskę i Chiny oraz wcześniej w ramach forum inwestycyjnego i akademickiego.

Ostatnim oficjalnym punktem kilkudniowej wizyty Bronisława Komorowskiego w Chinach będzie przyjęcie w polskiej ambasadzie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Owocna wizyta polskiej delegacji w Chinach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!