PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pakiet gwarancji socjalnych w JSW Koks - praca zapewniona do 2021 r.

Autor: PAP
06-12-2016 15:01
Pakiet gwarancji socjalnych w JSW Koks - praca zapewniona do 2021 r.
Fot. PTWP

Obowiązujący w spółce JSW Koks pakiet gwarancji socjalnych obejmie całą blisko 2,5-tysięczną załogę firmy, a nie tylko pracowników z Zabrza, zatrudnionych do lipca 2011 r. Po blisko dwóch latach negocjacji związki zawodowe porozumiały się w tej sprawie z zarządem spółki.

Zgodnie z zapisami pakietu, co najmniej do 20 lipca 2021 roku w firmie nie będzie zwolnień, a w przypadku złamania tego zobowiązania pracownikom będą przysługiwały 15-miesięczne odprawy.
JSW Koks to spółka skupiająca aktywa koksownicze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, złożona z dawnego Kombinatu Koksochemicznego w Zabrzu oraz Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Gdy latem 2011 r. JSW wchodziła na giełdę, pakiet gwarancji socjalnych, zapewniający załodze zatrudnienie przez co najmniej 10 lat, objął również pracowników zabrzańskiego zakładu zatrudnionych przed 20 lipca 2011 r. Nie objął natomiast osób zatrudnionych później oraz załogi Koksowni Przyjaźń, która wraz z zabrzańskim kombinatem w 2014 r. weszła w skład spółki JSW Koks.

Jak podała we wtorek śląsko-dąbrowska Solidarność, w podpisanym ze związkowcami porozumieniu zarząd spółki JSW Koks zobowiązał się m.in., że do 20 lipca 2021 roku nie będzie wypowiadał umów o pracę ani przeprowadzał zwolnień grupowych, a także zwolnień indywidualnych z przyczyn nieleżących po stronie pracowników.

"W przypadku złamania przez zarząd tego zobowiązania pracownikowi będzie się należeć odprawa w wysokości 15-krotnej pensji, liczonej jak ekwiwalent za urlop" - poinformował cytowany w związkowym komunikacie szef Solidarności w JSW Koks Zenon Fiuk.

Pracodawca zastrzegł sobie prawo do wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracownika oraz w przypadku osób, które nabędą uprawnienia emerytalne. Może też zmienić warunki pracy i płacy w przypadku wprowadzenia nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Podpisanie Pakietu Gwarancji Socjalnych dla pracowników JSW Koks to efekt trwających blisko dwa lata negocjacji pomiędzy zarządem spółki a związkami zawodowymi. O ustanowienie takich gwarancji strona społeczna zwróciła się do nowego pracodawcy w 2014 r., po połączeniu Koksowni Przyjaźń z Kombinatem Koksochemicznym w Zabrzu i utworzeniu spółki JSW Koks.

"W zabrzańskim zakładzie pakiet gwarancji socjalnych obowiązywał już od 2011 r., ale obejmował tylko pracowników zatrudnionych w dniu jego zawarcia. Natomiast w dąbrowskiej koksowni taka umowa nigdy nie funkcjonowała. W praktyce wyglądało to więc tak, że w tej samej spółce jedni pracownicy mieli ochronę przed ewentualnymi zwolnieniami, a drudzy byli jej pozbawieni" - wskazał Fiuk.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 551 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

714 666 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP