Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pakiet klimatyczny nie sprzyja konkurencyjności hutnictwa

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
01-06-2012 05:49
Pakiet klimatyczny nie sprzyja konkurencyjności hutnictwa
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Intencje Unii Europejskiej może są słuszne, jednak konsekwencje pakietu klimatycznego są szkodliwe dla europejskiego, w tym również polskiego hutnictwa - podkreśla Stefan Dzienniak, wiceprezes ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal Poland od 2004 roku zainwestował ponad 5,5 mld zł w technologie, które znacznie ograniczyły wpływ koncernu na środowisko naturalne.
Zdaniem Stefana Dzienniaka, wiceprezesa ArcelorMittal Poland, polskie hutnictwo jest zrestrukturyzowane, dysponuje nowoczesnymi technologiami i wyrobami. Przykładami takich produktów w przypadku ArcelorMittal są szyny oraz kształtowniki ciężkie.

Jak podkreśla Stefan Dzienniak poważnym zagrożeniem dla sektora stalowego jest jednak pakiet klimatyczny. Zdecydowanie wyższe ceny energii w porównaniu do krajów unijnych nie sprzyjają konkurencyjności rodzimego sektora stalowego. Dodatkowo niepokoją zapowiedzi energetyków, planujących od 2013 roku kolejne podwyżki cen energii.

Według przedstawicieli branży stalowej pakiet klimatyczny w wersji proponowanej przez Komisję Europejską od początku był źle zaprojektowany i wdrażany.

- Intencje Unii Europejskiej może są słuszne, jednak konsekwencje pakietu klimatycznego są szkodliwe dla europejskiego, w tym również polskiego hutnictwa - ocenia Stefan Dzienniak. - Realizując globalną strategię zrównoważonego rozwoju zrobiliśmy bardzo dużo w zakresie czystej produkcji i ochrony środowiska. Wprowadziliśmy nowoczesne technologie tym samym minimalizując negatywny wpływ sektora na środowisko.

Jak twierdzą hutnicy rezerwy zostały wyczerpane. Jeżeli unijne normy środowiskowe będą jeszcze bardziej wyśrubowane istnieje obawa, że produkcja stali może zostać przeniesiona w miejsca, gdzie nie ma tak rygorystycznych wymogów. Huty muszą zatem szukać innych możliwości zwiększania swej konkurencyjności.

Jak dodaje Stefan Dzienniak, koncern ArcelorMittal uwzględniając niekorzystną sytuację na rynku stali od 2011 roku nie inwestuje w rozbudowę zdolności produkcyjnych. Koncentruje się natomiast na inwestycjach w wydobycie rud żelaza. Do 2016 roku koncern zamierza osiągnąć 75 procentowy poziom wydobycia rud żelaza. Taka strategia pozwoli uniezależnić się od zewnętrznych dosatwców surowców. Zdecydowanie też ograniczy koszty produkcji.

Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP