Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pakiet klimatyczny przesądzi o konkurencyjności hutnictwa

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
14-06-2011 09:57
Pakiet klimatyczny przesądzi o konkurencyjności hutnictwa

- Nie można wykluczyć decyzji o wygaszeniu produkcji w Polsce i przeniesieniu jej do krajów, które mają mniej restrykcyjne przepisy środowiskowe - mówi dla portalu wnp.pl Romuald Talarek, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej.

Decyzja Komisji Europejskiej o obniżeniu unijnych emisji dwutlenku węgla może okazać się kluczowym elementem decydującym o konkurencyjności hutnictwa.
- Przemysł stalowy generalnie zgadza się na realizację celów Pakietu Klimatyczno-Energetycznego - podkreśla Romuald Talarek, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowej. - Świadomość, że zmiany klimatyczne wymuszają konieczność modyfikacji technologii i sposobu prowadzenia biznesu, jest w środowisku hutniczym powszechna. Jednak skala i koszty przedsięwzięć koniecznych do podjęcia przez huty na rzecz realizacji założonych celów redukcji emisji CO2 i zakup brakujących uprawnień też są ogromne.

Według szacunków Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej w oparciu o benchmarki i metodologię Komisji Europejskiej, niedobór uprawnień dla sektora wyniesie około 12 procent. Przy dzisiejszej cenie ok. 16 EUR/ t CO2 konieczne będzie poniesienie na ich zakup wielomilionowych nakładów. Tym samym zmniejszą się środki finansowe na inwestycje. Także te, które pozwolą sprostać wyzwaniom pakietu klimatyczno-energetycznego.

- W efekcie nieuchronna będzie dalsza redukcja kosztów, także socjalnych - podkreśla Romuald Talarek. - Zakup dodatkowych uprawnień, coraz wyższe ceny energii i równolegle - nałożenie akcyzy na węgiel, koks i gaz spowodują finansowe obciążenie spółek hutniczych.

To oznacza osłabienie, a nawet utratę ich pozycji konkurencyjnej na rynku. Dodatkowo hutnictwo musi wliczyć też koszty aukcjoningu uprawnień emisyjnych, przeniesione w ceny energii elektrycznej.

- Nie można zatem wykluczyć decyzji o wygaszeniu produkcji w Polsce i przeniesieniu jej do krajów, które mają mniej restrykcyjne przepisy środowiskowe (np. nie są nieobjęte systemem handlu emisjami) – co w efekcie skutkowałoby źle dla całej krajowej gospodarki - podsumowuje Romuald Talarek.

Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP