Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Perspektywy hutnictwa warunkuje rozwój gospodarczy

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
04-11-2009 10:06
Perspektywy hutnictwa warunkuje rozwój gospodarczy

- Decydenci nie dorośli do tego, by decydować, realizując politykę przez małe "p" - mówi prof. Janusz Łuksza, kierownik Katedry Plastycznej Przeróbki Metali na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej.- Przykładem jest chora ustawa o zamówieniach publicznych, która w wielu przypadkach jest skutecznym hamulcem w realizacji inwestycji. Spóźnione decyzje rządu spowodować mogą ograniczenie wielu inwestycji i tym samym miejsc pracy.

Jak ocenia Pan perspektywy sektora stalowego?
- Rozwój hutnictwa - zarówno krajowego jak i europejskiego - uzależniony jest od rozwoju gospodarczego. Jeżeli nastąpi wzrost PKB to hutnictwo będzie się rozwijać. Jeśli natomiast nie będzie takiego wzrostu to w sektorze stalowym należy się liczyć ze stagnacją. Hutnictwo nie produkuje bowiem dla siebie, ale na potrzeby wielu branż gospodarki m.in. dla budownictwa, przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego i AGD.

Chciałbym przy tym podkreślić, że polskie hutnictwo jest zrestrukturyzowane i nowoczesne, a zatem gotowe by sprostać konkurencji zagranicznych producentów.

Reasumując - perspektywy dla branży stalowej nie będą złe, jeśli nastąpi rozwój gospodarczy. Mam na myśli przede wszystkim rozwój budownictwa. Zakłada się, że krajowe hutnictwo produkować będzie na potrzeby rynku polskiego. Liczę też na to, że nie będzie konieczności importu wyrobów stalowych z krajów sąsiednich.

Krajowy rynek będzie potrzebował wyrobów stalowych w kontekście realizacji zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych.

- Wiele się mówi o inwestycjach infrastrukturalnych, ale niestety niewiele się robi w tym kierunku. Decydenci nie dorośli do tego, by decydować, realizując politykę przez małe "p". Przykładem jest chora ustawa o zamówieniach publicznych, która w wielu przypadkach jest skutecznym hamulcem w realizacji inwestycji. Spóźnione decyzje rządu spowodować mogą ograniczenie wielu inwestycji i tym samym miejsc pracy. Czym zajmują się posłowie w tym czasie? Tematami zastępczymi takimi jak afera hazardowa, podsłuchami i powoływaniem kolejnych komisji śledczych. Mamy kolejne polskie piekiełko w miejsce racjonalonej polityki gospodarczej.

Szumnie zapowiadane inwestycje infrastrukturalne nie są realizowane. Budownictwo - zarówno mieszkaniowe jak i przemysłowe - stoi. I to może dziwić, bo przecież na realizację wielu projektów są środki unijne. Jeśli zatem nie zapadną konkretne decyzje to pojawią się problemy.

Z podobnym brakiem decyzji mamy do czynienia w energetyce. To monopol, w którym nic się nie dzieje. A przecież w tej branży powinny być realizowane inwestycje, zwiększające konkurencyjność tej branży. Tymczasem należąca do państwa energetyka nie realizuje inwestycji, bo państwo nie ma pieniędzy. I koło się zamyka.

Jak ocenia Pan politykę instytucji finasowych w odniesieniu do hutnictwa?

- W mojej ocenie banki prowadzą dość dziwną politykę. Po okresie rozdawania kredytów "na lewo i prawo" nagle wstrzmymują źródło finansowania dla wielu firm hutniczych. I wycofują się z hutnictwa, co jest dla mnie niezrozumiałe. Oczywiście, jeśli banki nastawione są na szybki zysk finansując hutnictwo, to się zawiodą. Takiego zysku nikt im nie zapewni z racji tego, że inwestycje w hutnictwie są zazwyczaj długotrwałe i kapitałochłonne.

Rozmawiała: Renata Dudała

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP