Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGZ publikuje pierwsze wyniki po zakończeniu konsolidacji zbrojeniówki

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
21-07-2015 14:09
PGZ publikuje pierwsze wyniki po zakończeniu konsolidacji zbrojeniówki
Fot. PTWP

Ponad 5 mld zł przychodu i 226 mln zł zysku zanotowały w 2014 r. spółki tworzące Polską Grupę Zbrojeniową. Zarząd spółki przedstawił "Raport otwarcia PGZ", który pokazuje punkt wyjścia do stworzenia, na bazie PGZ, koncernu zbrojeniowego, zdolnego do koopetycji ze światowymi potentatami w branży.

Działalność operacyjną PGZ rozpoczął blisko rok temu, w trakcie ubiegłorocznej edycji targów MSPO w Kielcach. W tym czasie udało się zakończyć formalny proces konsolidacji spółek zbrojeniowych. Dziś, PGZ, bezpośrednio lub pośrednio, posiada akcje i udziały
w 105 firmach. W 54 spośród nich PGZ ponad 50 proc. akcji bądź udziałów. 38 spółek ma istotne znaczenie dla realizacji „Strategii Grupy Kapitałowej PGZ na lata 2015-2030”. Spółki należące do PGZ działają głównie w branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, niemal w każdym regionie (w 12 na 16 województw). W PGZ zatrudnionych jest ponad 17,5 tys. wysokiej klasy specjalistów. Przeszło 30 tys. kolejnych zatrudniają kooperanci Grupy.

- W ciągu roku udało nam się to, czego nie potrafiono zrobić przez kilkanaście lat. Niewiele osób w to wierzyło, wielu wątpiło, ale ostatecznie skonsolidowaliśmy rozproszony i konkurujący ze sobą polski przemysł zbrojeniowy. Teraz, przed nami jeszcze trudniejsze zadanie, integracja biznesowa naszych spółek w zakresie wielu procesów, np. produkcyjnych, B+R, finansowych, handlowych czy marketingowych - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGZ.

Wojciech Dąbrowski podkreślił, że z punktu widzenia PGZ trzy programy w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP są szczególnie istotne: system obrony powietrznej, zwalczenie zagrożeń na morzu i rozpoznanie obrazowe i satelitarne.

W pierwszych miesiącach funkcjonowania, PGZ zawiązał konsorcja na programy Wisła, Narew oraz Orlik, a także przygotował się do realizacji programów Wizjer, Gryf, Zefir, Czapla oraz Miecznik. W przypadku dwóch ostatnich MON zaprosił PGZ do ich realizacji.

Pozostałe programy w ramach planu modernizacji związane np. z modernizacją artylerii i sprzętu pancernego, indywidualnym wyposażeniem żołnierza czy rozpoznaniem patrolowym nadzorowane są na bieżąco przez pion produkcji i usług PGZ.

Jak poinformował prezes, PGZ podjął się też rozwiązania kwestii związanych m.in. z produkcją podwozi na potrzeby armatohaubicy Krab, modernizacji czołgów Leopard, a także realizacji kontraktu WZT3 do Indii.

Grupa wspierała również swoje spółki w projektach eksportowych, w wyniku czego pojawiła się szansa na dostawę 30 Rosomaków Scipio na Słowację, do Nigerii trafiło 1000 karabinów Beryl, a na Litwę zestawy Grom. Zabiegi eksportowe są kontynuowane we współpracy ze stroną rządową, przede wszystkim z resortami: obrony narodowej, skarbu państwa, gospodarki i spraw zagranicznych. Obok standardowych rozmów biznesowych, spółka wzięła udział w międzynarodowych targach, m.in. w Brazylii i Turcji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP