Piechociński: trzeba zwiększyć w Polsce produkcję stali

Piechociński: trzeba zwiększyć w Polsce produkcję stali
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W najbliższych latach będzie rosło zużycie stali, więc trzeba zwiększyć w Polsce jej produkcję - przekonywał podczas sobotniej wizyty w Zakładach Koksowniczych na Opolszczyźnie wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier i minister gospodarki odwiedził zakłady koncernu ArcelorMittal w Zdzieszowicach, gdzie mówił, iż mają one znaczenie strategiczne i są zakładami "z pierwszej półki światowej". Tłumaczył, że celem jego wizyty było m.in. zapoznanie się ze stanem modernizacji linii oczyszczania gazu koksowniczego, czyli tzw. węglopochodnych, w tym przedsiębiorstwie.

Według Piechocińskiego w najbliższych latach będzie rosło zużycie stali, bo - jak przytaczał - "jeszcze przed światowym kryzysem w roku 2008" szacowano, iż w Polsce w roku 2020 będzie zużywanych 20 mln ton stali. Podał, że w ub. roku zużytych zostało ponad 12 mln ton i przekonywał, że "jest potrzeba, perspektywa i nakaz chwili, aby zwiększyć w Polsce produkcję stali".

Zaznaczył, że aby tak się stało trzeba m.in. mieć środki na modernizację zakładów. Uznał też, że należy "stworzyć warunki, w których nastąpi modernizacja wielkiego pieca w hucie (ArcelorMittal - przyp. PAP) w Krakowie". "Po to, żeby w Polsce, w obszarze Mittala, dwa najbardziej zmodernizowane piece (), a więc i Dąbrowa Górnicza i Kraków miały perspektywę 30 lat eksploatacji ()" - dodał. Czytaj także rozmowę wnp.pl z Tomaszem Ślęzakiem, dyrektorem ds. nadzoru korporacyjnego i relacji z sektorem publicznym w ArcelorMittal Poland: ArcelorMittal Poland: przemysł powinien pozostać w Nowej Hucie

W połowie maja podczas spotkania z władzami spółki oraz władzami Krakowa i Małopolski Piechociński oceniał, że perspektywa modernizacji wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal w krakowskiej Nowej Hucie "staje się pewna".

Europejska centrala koncernu zdecydowała na początku kwietnia o wstrzymaniu przygotowań do remontu wielkiego pieca w Krakowie. Jego cykl technologiczny zakończy się w połowie 2016 r. Decyzja związana jest z tym, że - wg inwestora - w obecnych uwarunkowaniach polskie hutnictwo nie ma możliwości konkurowania z producentami stali spoza granic Polski. Producent postuluje zniesienie podatku akcyzowego na energię elektryczną i pełne uwolnienie rynku gazu. Uważa też, że przemysł stalowy powinien móc skorzystać ze środków dostępnych w ramach funduszy unijnych.

Zatrzymanie wielkiego pieca oznaczałoby zamknięcie całej części surowcowej krakowskiej huty, czyli wydziałów: wielkiego pieca, stalowni oraz koksowni, jak również części zakładu energetycznego. Wzbudza to obawy związkowców, którzy szacują, że spowodowałoby to likwidację około 1,5 tys. miejsc pracy w tych wydziałach oraz kilku tysięcy w firmach kooperujących z krakowskim kombinatem.

Piechociński dodał, że duże inwestycje w sektorze stalowym w ostatnich latach zwiększyły jego konkurencyjność, ale też "wytworzyły określony popyt na węgiel", szczególnie koksujący. "Z tego właśnie względu w swoich strategiach w ciągu 3 najbliższych lat Jastrzębska Spółka Węglowa musi dotrzeć do ścian z najlepszym węglem koksującym, którego jest 40 mln ton ()" - mówił Piechociński.

Piechociński - jak zaznaczył, jako lider PSL - zadeklarował też w sobotę, iż będzie postulować "wprowadzenie mechanizmu wyrównawczego w podziale podatku dochodowego od osób prawnych". "Bo bardzo często jest tak, że centrale firm przeniosły się do Warszawy. W efekcie - do dużych miast płyną wszystkie dochody z lokalizacji często uciążliwych zakładów. Tak być nie powinno" - mówił.

Po wizycie w Zdzieszowicach Piechociński zwiedził też Cementownię Górażdże, spotkał się z kierownictwem Górażdże Cement SA oraz wręczył odznaczenie "Zasłużony dla Gospodarki Narodowej" prezesowi firmy Andrzejowi Balcerkowi.

Szykują się zmiany we władzach Grupy Górażdże - 1 października 2015 r. nastąpi zmiana dyrektora generalnego i prezesa zarządu. Andrzej Balcerek, który obecnie pełni te funkcje, zostanie członkiem rady nadzorczej Górażdże Cement. - Zamierzam pozostać aktywny i mieć wpływ na to, co będzie się działo z Grupą - powiedział portalowi wnp.pl Balcerek.

Czytaj więcej: Po dwóch dekadach nadchodzi zmiana warty w Górażdżach
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński: trzeba zwiększyć w Polsce produkcję stali

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!