Piknik pod domem Tuska

Piknik pod domem Tuska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak zapowiadali, tak zrobili - stoczniowi związkowcy rozbili namiotowe miasteczko pod domem premiera. Zapewniają, że pikieta będzie cicha i spokojna. - Jeśli premier do nas nie wyjdzie, to po prostu będziemy mieli piknik - mówią. Planują zostać w Sopocie do niedzieli.

Pierwszy autokar z 30-osobową grupą związkowców z gdyńskiej stoczni dojechał pod sopocki dom premiera Tuska tuż po godz. 16. Stoczniowcy, którzy obiecują zachowywać się grzecznie i cicho, narobili jednak trochę hałasu.

Karol Guzikiewicz, który zorganizował cały protest, przez megafon przywitał się ze związkowcami i okolicznymi mieszkańcami. Nie chciał jednak rozmawiać z dziennikarzami. Nieliczni związkowcy, którzy wypowiedzieli się do kamery, zapewniają, że protest będzie pokojowy i nie naruszy porządku. Guzikiewicz, który jest wiceprzewodniczącym stoczniowej Solidarności, oświadczył jedynie, że na wszystkie pytania odpowie na konferencji prasowej. Donald Tusk już zapowiedział, że - z powodu uroczystości rodzinnych - nie będzie go w tym czasie w domu.

Stoczniowcy, których do Sopotu przybyło ok. 50, uwinęli się z budową miasteczka bardzo szybko. Około 16.30 namioty już stały. Związkowcy przywieźli ze sobą do niego między innymi zapas wody mineralnej, plastikowe fotele i stoliki. Mimo deklaracji premiera, iż nie będzie on obecny przez weekend w domu, związkowcy liczą na rozmowę z szefem rządu.

- A jak nie przyjdzie, to trudno. Będzie piknik. Ale powinien do nas wyjść i przeprosić stoczniowców za kłamstwo - mówi jeden z demonstrantów.

Związkowcy tłumaczą, że protestują pod domem Tuska, bo gdyby blokowali Warszawę, to policja przegoniłaby ich stamtąd siłą. Część mieszkańców okolicznych budynków jest zdecydowanie przeciwna protestom. - Żyjemy w demokratycznym kraju, mamy prawo do protestu, ale jest na to czas i miejsce. Nie mieszajmy w to rodziny - mówi jedna z mieszkających w okolicy Sopocianek.

Protestujący zobowiązali się ograniczyć swoją pikietę do ściśle wyznaczonego terenu. Obiecali też, że nie wejdą np. na znajdujący się nieopodal plac zabaw. Mimo deklaracji stoczniowców, jak i spokojnego na razie przebiegu protestu, odpowiednie służby cały czas kontrolują sytuację. Mieszkania premiera - choć stoi puste - pilnują Pracownicy Biura Ochrony rządu, którzy przebywają w wynajętym nieopodal mieszkaniu. BORowcy siedzą także cały czas w zaparkowanym w okolicy miasteczka namiotowego samochodzie. Pikietę obserwują też umundurowani policjanci.

Protest Solidarności zorganizowany jest w związku z planowanymi zwolnieniami w Stoczni Gdańskiej. Ze stoczni, będącej własnością ukraińskiej spółka ISD Polska, odejdzie ok. 300 osób. Zwolnieni mają otrzymać odprawy w wysokości trzech, dwóch lub jednej miesięcznej pensji, w zależności od stażu ich pracy. Takie rekompensaty wynikają z ustawy o zwolnieniach grupowych. Związkowcy domagają się od rządu pomocy podobnej do tej, jaką otrzymały stocznie z Gdyni i Szczecina w ramach specustawy stoczniowej. Odszkodowania - zdaniem protestujących - powinny wynosić od 20 do 60 tys. zł. Stoczniowcy oczekują także szkoleń zawodowych dla zwalnianych oraz zasiłku na czas przekwalifikowania się i poszukiwania przez nich pracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piknik pod domem Tuska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!