×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kształcenie dualne w branży górniczo-hutniczej. KSSE z dofinansowaniem MEN

  • Autor: MIW
    Opublikowano: 22 sty 2018 13:24

Ministerstwo Edukacji Narodowej dofinansuje projekt „Kształcenie dualne - dobry start w zawodach branży górniczo–hutniczej”. W ramach tego pilotażowego przedsięwzięcia stworzonych zostanie 7 modelowych programów nauki dla branży górniczo-wiertniczej i hutniczo-odlewniczej.

Kształcenie dualne w branży górniczo-hutniczej. KSSE z dofinansowaniem MEN
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022

• Adresatami przedsięwzięcia będą szkoły techniczne, młodzież z I i II klasy szkół branżowych i techników, a także duże, małe i średnie przedsiębiorstwa.

• Realizacja projektu pozwoli kształcić kadry w takich zawodach jak technik odlewnik, hutnik, technik górnictwa podziemnego czy odkrywkowego.

• Na jego dofinansowanie w ramach programu POWER Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło ponad 680 tys. zł z unijnych funduszy.

- To pierwsza tego typu precyzyjna odpowiedź na potrzeby i oczekiwania rynku pracy dla branż górniczo-wiertniczej i hutniczo-odlewniczej – podkreśla prof. Barbara Piontek, zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To właśnie KSSE wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz Katedra Odlewnictwa Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej realizować będzie ten projekt. Na jego dofinansowanie w ramach programu POWER Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło ponad 680 tys. zł. z unijnych funduszy.

Projekt będzie realizowany do grudnia 2019 r. Jak tłumaczy Barbara Piontek, jego adresatem będą szkoły techniczne, młodzież z I i II klas szkół branżowych i techników, a także duże, małe i średnie przedsiębiorstwa.

– Stworzymy 7 modelowych programów takiej nauki w ramach branż górniczo-wiertniczej i hutniczo-odlewniczej dla zawodów technik wiertnik, odlewnik, hutnik, górnictwa podziemnego, odkrywkowego czy otwartego, a także technik przeróbki kopalin stałych – dodaje wiceprezes Piontek.

Jak tłumaczy KSSE, wspólnie z partnerami wypracuje modelowe rozwiązania przeznaczone dla każdej profesji (np. umowy pomiędzy szkołą a pracodawcą, programy zajęć praktycznej nauki zawodu realizowane u pracodawców, rozwiązania dla opiekunów praktyk po stronie szkoły i firmy czy ścieżki budowy kompetencji).

– Zbudujemy konkretne programy nauczania dla przedsiębiorców i system ewaluacji pozyskanych kompetencji dla szkół – podkreśla wiceprezes Piontek.

Projekt zakład też zaangażowanie pracodawców w organizację praktycznej nauki zawodu poprzez opracowanie ram jakości stażów i praktyk dla uczniów realizujących kształcenie praktyczne w przedsiębiorstwach, z uwzględnieniem europejskich ram staży zawodowych oraz opracowanie modelowych programów praktycznej nauki zawodu dla zawodów prowadzących kształcenie na poziomie technika. Kolejnym etapem będzie wdrożenie proponowanych rozwiązań i ich weryfikacja w trakcie pilotażu. Obejmie on po jednym z zawodów w obu monitorowanych branżach.

– Testując proponowane rozwiązania w praktyce, dowiemy się, co i jak trzeba zrobić, aby podnieść jakość kształcenia praktycznego w tych zawodach – oceniła zastępca prezesa KSSE.

– Chcemy, aby uczeń po ukończeniu szkoły technicznej pracował w zdobytym zawodzie i był poszukiwany przez pracodawcę – dodała.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kształcenie dualne w branży górniczo-hutniczej. KSSE z dofinansowaniem MEN
  • w 2018-01-23 00:11:27

    ta osoba z ksse klamie bo byly projekty pod strefe w edukacji

  • Górnik-Emeryt 2018-01-22 23:08:25

    Szanowni specjaliści od "śpiewu i mas"; znawcy tematyki edukacji zawodowej. Przy takim budżecie to możecie tylko marzyć o efektach swojej mrzonki. Dajcie sobie spokój z reformowaniem szkolnictwa zawodowego. Nie macie o nim zielonego pojęcia. Budzicie tylko nadzieję w głowach młodych i zarazem zdolnych Polaków nie mając zaplecza do realizacji szumnych haseł. "To już było ..." ale się nie sprawdziło. Z górniczym "Szczęść Boże" i szczerymi życzeniami odniesienia sukcesu na tym trudnym odcinku edukacji zawodowej - były pracownik przemysłu górniczego oraz absolwent szkoły branżowej z miasta Kraka.

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE
W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl