XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Po upadłości Stoczni Gdynia może dojść do wyprzedaży majątku

Po upadłości Stoczni Gdynia może dojść do wyprzedaży majątku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kierownik Katedry Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Gdańskiego prof. Henryk Ćwikliński dopuszcza możliwość, że jeśli Stocznia Gdynia znalazłaby się w stanie upadłości, to mogłoby dojść do stopniowej wyprzedaży jej majątku.

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zapowiedziała we wtorek, że zaproponuje Komisji Europejskiej podjęcie negatywnej decyzji w sprawie przyszłości polskich stoczni. Stało się to po jej spotkaniu z Aleksandrem Gradem w sprawie programów restrukturyzacyjnych dla stoczni w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie.

- Jeśli zapadnie taka decyzja ze strony Komisji Europejskiej, to Stocznię Gdynia czeka upadłość. W takim przypadku istnieje niebezpieczeństwo, że zarządzającemu majątkiem syndykowi nie uda się sprzedać mienia jednemu podmiotowi, zwłaszcza, że stocznia ma duże długi. W tej sytuacji wyjściem dla syndyka będzie sprzedawanie po kawałku stoczni różnym firmom, aby pokryć zobowiązania u wierzycieli - ocenił w rozmowie z PAP prof. Ćwikliński.

Naukowiec nie wyklucza, że w takim wariancie na części terenu obecnej Stoczni Gdynia może się jeszcze odrodzić produkcja statków. - Dużo będzie tu zależało od fachowości i umiejętności menedżerskich syndyka, który jeśli będzie znał się na branży okrętowej, będzie mógł proponować wejście w biznes firmom, które mają w tym doświadczenie - dodał.

- W najlepszej sytuacji jest Stocznia Gdańsk, która ma już prywatnego właściciela. Temu zakładowi wypada życzyć teraz tylko dobrych kontraktów, modernizacji oraz zwiększenia wydajności pracy - podkreślił prof. Ćwikliński.

Komisja Europejska nie potwierdziła zapowiedzi negatywnej decyzji. W oficjalnym komunikacie po spotkaniu napisano jedynie, że "komisarz Kroes zobowiązała się, że zaproponuje KE tak szybko, jak to będzie możliwe, ostateczną decyzję" o zatwierdzeniu bądź odrzuceniu planów restrukturyzacji.

12 września resort skarbu przesłał KE plany restrukturyzacji polskich stoczni. ISD Polska (właściciel stoczni Gdańsk) proponuje połączenie zakładów w Gdańsku i Gdyni. Konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice chce kupić stocznię Szczecin. Jeśli Bruksela ich nie zaakceptuje, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a to może oznaczać ich bankructwo.

Zobacz także wcześniejszy materiał wnp.pl: Bez pomocy dla stoczni
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po upadłości Stoczni Gdynia może dojść do wyprzedaży majątku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!