PO wierzy, że stocznie mogą jeszcze produkować statki

PO wierzy, że stocznie mogą jeszcze produkować statki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stocznie w Gdyni i w Szczecinie mogą jeszcze znaleźć inwestora, który umożliwi produkcję statków i stworzy miejsca pracy, potrzebny jednak jest do tego odpowiedni klimat wokół tego przedsięwzięcia - powiedział w piątek w Sejmie poseł Platformy Obywatelskiej Tadeusz Aziewicz.

W Sejmie trwa debata dotycząca przedstawionej przez ministra skarbu Aleksandra Grada informacji rządu o sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym. Zobacz więcej: Grad: nie ma nadziei na budowę statków w Gdyni i Szczecinie

"Przed nami konieczność ponownego przeprowadzenia przetargów na majątek byłych stoczni w Gdyni i w Szczecinie. Wobec fatalnej koniunktury na rynku stoczniowym w Europie trudno oczekiwać, że nasze stocznie powstaną z popiołów i będą produkowały statki w skali, którą pamiętamy z przeszłości. Wierzę jednak, że mienie to znajdzie dobrego inwestora, że będzie generowało jak największą liczbę miejsc pracy, bo to jest priorytet" - powiedział Aziewicz.

Poseł zaapelował, by wokół ponownego przetargu na sprzedaż majątku stoczni wypracować odpowiedni klimat. "Zróbmy wszystko co w naszej mocy, szczególnie proszę o to związkowców, aby klimat wokół tego przedsięwzięcia był jak najlepszy. Niech przedsiębiorcy uwierzą, że warto inwestować na Wybrzeżu, że polskie stocznie niezależnie od złych wiatrów mają przed sobą przyszłość" - podkreślił poseł PO.

W opinii Aziewicza, zaniechania w zakresie restrukturyzacji polskich stoczni obciążają wszystkie ekipy, które w tym czasie rządziły Polska. "Jestem jednak głęboko przekonany, że kluczowe dla tego procesu były lata 2005-2007. Korzystne otoczenie zewnętrzne, wyjątkowo sprzyjało realizacji programów naprawczych, szansa ta została zmarnowana" - podkreślił.

Poseł PO zauważył, że minister Aleksander Grad po wyborach, jako nowy szef resortu skarbu państwa, przejął odpowiedzialność za spółki stoczniowe, które znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji.

"W spadku po poprzednikach otrzymał nierozwiązane problemy dotyczące restrukturyzacji, prywatyzacji stoczni oraz zniecierpliwienie Komisji Europejskiej, zirytowanej niedotrzymywaniem zobowiązań i niską jakością przekazywanych dokumentów. (...) Minister z determinacją czynił wszystko co mógł, by przekonać inwestorów do zaangażowania się w prywatyzację naszych stoczni i wspólnie z nimi tak poskładać projekty restrukturyzacyjne, aby mogła je zatwierdzić KE" - zaznaczył Aziewicz.

Zdaniem posła, trudno było się dziwić radości rządu, okazanej w momencie, kiedy pojawił się inwestor na stocznie w Gdyni i w Szczecinie. "Wygrał on przetarg na najważniejsze części mienia obu byłych stoczni i złożył deklarację woli prowadzenia na wylicytowanym majątku produkcji stoczniowej. Rzeczywistość okazała się brutalna - inwestor, chociaż wcześniej wpłacił wadium (...) po kilku miesiącach zwłoki odstąpił od transakcji" - powiedział.

Szef resortu skarbu Aleksander Grad poinformował w piątek w Sejmie, że przygotowywana jest aktualizacja wycen głównych aktywów stoczni Gdynia i Szczecin. Zapowiedział, że regulamin sprzedaży majątku obu zakładów będzie bardziej restrykcyjny dla kupujących. Ma obowiązywać bardzo krótki termin na uregulowanie zapłaty za wylicytowane aktywa. Zapowiedział, że w ostatnim tygodniu września zostanie opublikowane ogłoszenie o przetargu.

Aziewicz wskazał, że "więcej szczęścia" miała stocznia gdańska. W jej przypadku Komisja Europejska zatwierdziła w lipcu pomoc przyznaną tej stoczni - od czasu wejścia Polski do UE i planowaną w przyszłości - w łącznej wysokości 251 mln euro, akceptując ostatecznie plan restrukturyzacji tego zakładu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO wierzy, że stocznie mogą jeszcze produkować statki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!