Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Podpisano umowy projektu „Inteligentna Koksownia”

Autor: wnp.pl (tgan)
26-11-2009 14:38
Podpisano umowy projektu „Inteligentna Koksownia”

Zbigniew Koncewicz, prezes zarządu Zarmen Sp. z o.o.

Pół miliarda ma zamiar zainwestować firma Zarmen w modelowy zakład produkcji koksu, który powstanie w ramach unijnego projektu „Inteligentna Koksownia”. Porozumienie dotyczące przystąpienia Koksowni Częstochowa Nowa do projektu zostało podpisane 26 listopada br. w Chorzowie.

Wyznaczająca nowe światowe standardy w dziedzinie technologii i ochrony środowiska placówka powstanie na bazie zakupionej przez spółkę Zarmen w maju br. Koksowni Częstochowa Nowa, a przedsięwzięcie wesprze ukraiński instytut projektowy Giprokoks.
– Postawiliśmy przed sobą jasny cel: stworzenie modelowego zakładu, który dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań wyznaczy standardy dla branży nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Liczymy, że sposób zarządzania i technologie które wprowadzimy do koksowni, uczynią z niej czysty ekologicznie i trwale rentowny zakład. – mówi Zbigniew Koncewicz, prezes zarządu Zarmen Sp. z o.o.

„Inteligentna Koksownia” to obecnie jeden z największych europejskich projektów zakładających współpracę polskiej nauki z przemysłem. Jest finansowany w większości z unijnych środków w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Wartość dotacji projektu wynosi 15 mln euro (niemal 60 mln zł).

– Wartość inwestycji na poziomie 500 mln zł pozwoli nam zbudować jednocześnie efektywnie pracującą koksownię oraz laboratorium, z którego doświadczeniami i rozwiązaniami będziemy mogli się dzielić z innymi zakładami koksowniczymi. – dodaje prezes Koncewicz.

Koksownia Częstochowa Nowa, gdzie wdrożony zostanie projekt Zarmenu, to jeden z niewielu zakładów, które w tym roku mogą się pochwalić stabilną sytuacją finansową. Przyczyniła się do tego transakcja zakupu spółki od ukraińskiego koncernu ISD przez firmę Zarmen w maju 2009 r.

Stworzenie na bazie obecnej koksowni modelowego zakładu w ramach projektu „Inteligentna Koksownia” i umowa na dostawę węgla podpisana do 2017 roku z JSW SA ma zapewnić niemal pięciokrotny wzrost produkcji koksu, z 300 tys. ton obecnie do 1 300 tys. ton w roku 2015, przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowo restrykcyjnych norm ochrony środowiska.

– Dzięki przejęciu Koksowni Częstochowa Nowa przez firmę Zarmen, na przestrzeni niespełna pół roku będący w bardzo trudnej sytuacji zakład uzyskał samodzielność i doskonałe perspektywy na przyszłość. – mówi Tadeusz Wenecki, prezes zarządu, dyrektor generalny Koksowni Częstochowa Nowa Sp. z o.o. – Tym cenniejsze jest dla nas uczestnictwo w projekcie „Inteligentna Koksownia”, dzięki któremu mamy szansę nie tylko na 500-proc. zwiększenie produkcji, lecz także na uzyskanie miana jednego z najnowocześniejszych zakładów w Europie. – dodaje.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP