Polscy europosłowie przestrzegają przed wyśrubowaną polityką klimatyczną

Polscy europosłowie przestrzegają przed wyśrubowaną polityką klimatyczną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polscy eurodeputowani zgodnie przestrzegali w trakcie wtorkowej debaty w europarlamencie, że zbyt ambitne cele polityki klimatycznej UE mogą zaszkodzić gospodarce. Apelowali o sprawiedliwy podział obciążeń, wynikających z zobowiązań do redukcji emisji CO2.

"Czy możliwa jest redukcja emisji CO2 o 40 procent przy zachowaniu wzrostu gospodarczego? Czy nowe cele redukcyjne pozwolą na odbudowę miejsc pracy - tych pięciu milionów, o których mówimy w strategii Europa 2020? (...) Jak sprostamy konkurencji w ramach nowej umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, zważywszy na to, że ceny energii u nas są wyższe?" - mówił europoseł PSL Andrzej Grzyb w trakcie debaty na temat przygotowań do szczytu UE na temat celów polityki klimatycznej po 2020 roku.

Projekt porozumienia na szczyt zakłada, że UE zobowiąże się do zmniejszenia emisji CO2 o 40 procent do 2030 roku względem roku 1990.

Zdaniem Grzyba główny spór przed szczytem dotyczy tego, w jakim stopniu emisje CO2 miałyby ograniczyć poszczególne kraje UE. "Być może niech te, które mogą więcej zredukować (emisje), to niech to uczynią, a inne - według ich możliwości ekonomicznych i społecznych" - powiedział. Zdaniem Grzyba państwa Unii powinny mieć prawo wyboru ścieżki dojścia do celów dotyczących ograniczenia emisji CO2, udziału energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej.

Także Zdzisław Krasnodębski z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów podkreślił, że w realizacji polityki klimatycznej Unia nie powinna zapominać o takich zasadach, jak sprawiedliwość, równe szanse i wspieranie słabszych. Jego zdaniem obciążenia związane ze spełnianiem celów klimatycznych "muszą uwzględniać w większym stopniu niż do tej pory odmienny poziom rozwoju i zamożności krajów członkowskich".

"Niektóre kraje przez wiele lat budowały swoją pozycję gospodarczą, kumulowały swoje bogactwo, zanieczyszczając środowisko. Są też w UE kraje, które przeszły bolesną transformację ustrojową i ciągle jeszcze nadrabiają skutki znalezienia się - nie ze swej własnej woli - w sowieckiej strefie wpływów" - powiedział.

"Polacy oczekują od UE pomocy w modernizacji jej elektrowni węglowych, a nie dalszej deindustrializacji i osłabienia gospodarczego w wyniku przyjęcia wyśrubowanych standardów ekologicznych " - dodał Krasnodębski.

Jadwiga Wiśniewska (PiS) ostrzegła, że "dla Polski wprowadzenie planów (ograniczenia emisji CO2) wiązałoby się z nieproporcjonalnie wysokimi kosztami, czego konsekwencją byłaby społeczna i gospodarcza degradacja". "Na to zgody nie będzie" - dodała.

Robert Iwaszkiewicz (Kongres Nowej Prawicy) wykorzystał wystąpienie podczas debaty w PE, by wezwać polski rząd do zawetowania porozumienia w sprawie polityki klimatycznej UE na najbliższym szczycie.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen powiedział z kolei, że porozumienie w sprawie ram polityki klimatycznej UE do 2030 roku pokaże "jak wiarygodni jesteśmy, jeśli chodzi o transformacje naszych gospodarek i społeczeństw w kierunku niskowęglowej przyszłości".

Dodał, że UE uważana jest na świecie za lidera w walce ze zmianami klimatu, a porozumienie wzmocni pozycję UE w globalnych negocjacjach nad porozumieniem klimatycznym, które mają odbyć się w przyszłym roku w Paryżu.

Według Katainena propozycja Komisji Europejskiej, która zakłada 40-procentowy cel redukcji emisji CO2, jest "ambitna, ale i wyważona". "Teraz piłka jest po stronie państw UE. Przywódcy muszą sprostać tej odpowiedzialności. Spodziewamy się trudnej dyskusji, ale jesteśmy przekonani, że decydujące porozumienie jest w zasięgu ręki" - powiedział komisarz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polscy europosłowie przestrzegają przed wyśrubowaną polityką klimatyczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!